Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Amerikën Jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Amerikën Jugore
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaAmerika Jugore
Rasti i parëSão Paulo, Brazil
Data e mbërritjes26 shkurt 2020
OrigjinaWuhan, Kina
Raste të konfirmuara10,742,417
Të shëruar9,697,411
Vdekje
317,869
Territore
14

Pandemia e COVID-19 u konfirmua se kishte arritur në Amerikën Jugore më 26 shkurt 2020 kur Brazili konfirmoi një rast në São Paulo.[1] Deri më 3 prill, të gjitha shtetet dhe territoret në Amerikën Jugore kishin regjistruar të paktën një rast.[2]

Më 13 maj, u raportua se Amerika Latine dhe Karaibet kishin raportuar mbi 400,000 raste të infeksionit me 23,091 vdekje. Më 22 maj, duke përmendur veçanërisht rritjen e shpejtë të infeksioneve në Brazil, Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli Amerikën Jugore epiqendrën e pandemisë.[3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Horwitz, Luisa. "Where Is the Coronavirus in Latin America?". AS/COA (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2020. Marrë më 22 mars 2020.
  2. ^ "Uncollected bodies lie for days in the streets of Ecuador the emerging epicentre of the coronavirus in Latin America" (në anglisht). Stuff/Fairfax. 4 prill 2020.
  3. ^ "WHO declares that South America is the new coronavirus epicenter". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 23 maj 2020.
  4. ^ Ward, Alex. "How South America became a coronavirus epicenter". Vox (në anglisht). Marrë më 28 maj 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]