Pandemia e COVID-19 në Austri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Austri
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaAustria
Rasti i parëIschgl
Data e mbërritjes8 shkurt 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kina
Raste të konfirmuara289,461
Raste aktive52,358
Të shëruar233,657
Vdekje
3,446[1]
Uebfaqja zyrtare
Ministria e Punëve të Brendshme

Pandemia e COVID-19 në Austri është pjesë e pandemisë në vazhdim në mbarë botën e sëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Në Austri, një palë rastesh u konfirmuan më 25 shkurt 2020. Rastet përfshinin një burrë 24 vjeçar dhe një grua 24 vjeçare që udhëtonin nga Lombardia, Itali dhe u trajtuan në një spital në Innsbruck.[2][3][4][5] Sipas shifrave të reja të lëshuara nga autoritetet austriake në 23 qershor, rasti i parë në vend u regjistrua në Ischgl, Tirol më 8 shkurt.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bundesministerium für Inneres: Aktuelle Zahlen zum Corona-Virus" (në gjermanisht). Innenministerium. Marrë më 2020-05-30.
  2. ^ "Austria reports first two cases of coronavirus". The Guardian (në anglisht). Associated Press. 25 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2020. Marrë më 25 shkurt 2020.
  3. ^ "Coronavirus: Zwei Fälle in Tirol bestätigt". news.ORF.at (në gjermanisht). 25 shkurt 2020. Marrë më 25 shkurt 2020.
  4. ^ Busby (now), Mattha; Belam, Martin; Marsh, Sarah; Rourke, Alison; Farrer (earlier), Martin; Busby, Mattha; Adams, Richard; Parveen, Nazia; Wearden, Graeme (25 shkurt 2020). "Coronavirus news: Austria and Croatia report first cases as Tenerife quarantines hotel – live updates". The Guardian (në anglisht). ISSN 0261-3077. Marrë më 25 shkurt 2020.
  5. ^ Helen Regan (25 shkurt 2020). "Austria's 2 coronavirus cases are Italian citizens" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2020. Marrë më 25 shkurt 2020.
  6. ^ "Eintragungsfehler: "Patient 0" in Ischgl nun doch schon im Februar". Tiroler Tageszeitung (në gjermanisht). 23 qershor 2020. Marrë më 23 qershor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]