Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Azi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Azi
Harta e pandemisë së COVID-19 në Azi deri më 2 maj 2020
  Asnjë rast i konfirmuar
  1–9
  10–49
  50–99
  100–499
  500–999
  1,000–4,999
  5,000–9,999
  10,000+
  Raste të dyshuara
Harta e vdekjeve nga COVID-19 në Azi deri më 4 maj 2020
  dyshuar ose jokonfirmuar
  0
  1+
  5+
  10+
  50+
  100+
  500+
  1000+
  5000+
  10000+
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaAzia
Rasti i parë1 dhjetor 2019
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë[1]
Raste të konfirmuara1,397,166
Të shëruar843,603[2][3]
Vdekje
35,745
Territore
49

Pandemia e COVID-19 filloi në AziWuhan, Hubei, Kinë dhe është përhapur gjerësisht në kontinent. Deri më 2 maj 2020, të paktën një rast i COVID-19 ishte raportuar në çdo vend të Azisë, përveç Koresë së Veriut dhe Turkmenistanit.

Vendet me numrin më të madh të rasteve të konfirmuara të koronavirusit janë Turqia, Irani, Kina, India dhe Arabia Saudite. Ndër vendet më të hershme për të raportuar rastet e COVID-19 pas shpërthimit në Kinë ishin Koreja e Jugut dhe Tajvani, por këto vende e kanë kontrolluar me sukses pandeminë. Numri më i lartë i vdekjeve është regjistruar në Iran, Kinë, Turqi, Indi dhe Indonezi, me më shumë se 17,000 vdekje të kombinuara. Megjithatë, numri i të vdekurve në një numër vendesh pretendohet të jetë dukshëm më i lartë se ai i dhënë në shifrat zyrtare.[4][5]

Disa vende të Azisë Juglindore pësuan një ngritje të konsiderueshme të rasteve pas një ngjarjeje Tabligh Jamaat nga 27 shkurti deri më 1 mars në një xhami në Kuala Lumpur, ku shumë njerëz besohet se janë infektuar.[6][7] Në mënyrë të ngjashme, ngjarjet në Indi dhe Pakistan gjithashtu kanë shkaktuar një rritje të numrit të rasteve në ato vende.

Raste të konfirmuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parandalimi në vende dhe territore të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2019 Novel Coronavirus (2019-nCoV) Situation Summary". Centers for Disease Control and Prevention (CDC) (në anglisht). 30 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2020. Marrë më 30 janar 2020.
  2. ^ "Tracking coronavirus: Map, data and timeline". BNO News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2020. Marrë më 2 maj 2020.
  3. ^ "Coronavirus update (live)". www.worldometers.info (në anglisht). 20 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2020. Marrë më 2 maj 2020.
  4. ^ Tom Allard, Kate Lamb (28 prill 2020). "Exclusive: More than 2,200 Indonesians have died with coronavirus symptoms, data shows" (në anglisht). Reuters. Marrë më 28 prill 2020.
  5. ^ Behrang Tajdin & Louise Adamou (15 prill 2020). "Coronavirus: Are the bodies of victims undermining Iran's official figures?". BBC (në anglisht).
  6. ^ "How Mass Pilgrimage at Malaysian Mosque Became Coronavirus Hotspot". The New York Times (në anglisht). 17 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2020. Marrë më 22 mars 2020.
  7. ^ Barker, Anne (19 mars 2020). "Wonder how dangerous a gathering can be? Here's how one event sparked hundreds of coronavirus cases across Asia". ABC News (në anglishte australiane). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]