Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Egjipt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Egjipt
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaEgjipti
Rasti i parëKajro
Data e mbërritjes14 shkurt 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara118,432
Raste aktive8,160
Të shëruar103,501
Vdekje
6,771
Territore
Raste në 27 Governorate

Pandemia e COVID-19 në Egjipt është pjesë e pandemisë gjithë botëroresëmundjes koronavirus 2019 ( COVID-19 ) e shkaktuar nga sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2 ( SARS-CoV-2 ). Virusi u konfirmua se kishte arritur në Egjipt në 14 Shkurt 2020.

Më 12 Janar 2020, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) konfirmoi se një koronavirus i ri ishte shkaku i një sëmundjeje të frymëmarrjes në një grup njerëzish në Qytetin Wuhan, Provinca Hubei, Kinë, e cila u raportua në OBSH më 31 Dhjetor 2019. [1] [2]

Raporti i rasteve me fatalitet për COVID-19 ka qenë shumë më i ulët se SARS i vitit 2003, [3] [4] por transmetimi ka qenë dukshëm më i madh, me një numër të konsiderueshëm të përgjithshëm të vdekjeve. [5] Simulimet e bazuara në model për Egjiptin tregojnë se intervali i besimit prej 95% për numrin e riprodhimit R t i ndryshuar në kohë ishte rreth 1 në gusht dhe në fillim të shtatorit 2020.

Ministria e shëndetësisë e Egjiptit njoftoi rastin e parë në vend në Aeroportin Ndërkombëtar të Kajros, me 14 shkurt 2020 që përfshinte një shtetas kinez.. [6] [7] Autoritetet egjiptiane kishin njoftuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe pacienti ishte vendosur në karantinë në spital. [8] Më pas u morën masa parandaluese për të monitoruar ata që ranë në kontakt me personin ku të tjerët rezultuan negativë ne testime. [9]

Në fund të shkurtit dhe në fillim të marsit, u raportuan raste të shumta të huaja të rënda të sindromës akute të frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2) të lidhura me udhëtimin në Egjipt - përfshirë dy raste në Shtetet e Bashkuara, dy raste në Tunizi (Plus disa raste të mundshme si dy raste fillestare ishin pjesë e 1.000 tifozeve të futbollit në karantinë që vizituan Egjiptin nga Tunizia nga 27 Shkurt deri më 1 Mars) [10] [11] dy raste në Francë, [12] një rast në Kanada, [13] dhe një rast në Tajvan . [14]

Më 28 shkurt, kabineti egjiptian mohoi zyrtarisht zërat për fshehjen e rasteve të SARS-CoV-2. [15] Më 1 Mars, Katari ndaloi të gjitha arritjet nga Egjipti, përveç shtetasve të Katarit, si një masë sigurie për të parandaluar përhapjen e SARS-CoV-2. [16] Në të njëjtën ditë, Egjipti njoftoi zbulimin e një rasti të dytë të SARS-CoV-2. [17] Më 2 Mars, Kuvajti njoftoi se do të provonte të gjithë arritjet nga Egjipti dhe Siria për SARS-CoV-2. [18] Wasshtë vlerësuar nga Egypt Watch që Egjipti kishte 20 raste të konfirmuara nga laboratori të SARS-CoV-2, i cili u raportua nga Middle East Monitor më 2 Mars. Njerëzit me raste të konfirmuara pretendohej të mbaheshin në spitale ushtarake, të paarritshëm për Ministrinë e Shëndetësisë Egjiptiane dhe statistikat zyrtare shëndetësore të raportuara në OBSH. Rastet e konfirmuara që dyshohet se mungonin në statistikat zyrtare përfshinin një familje në Spitalin Ushtarak Tanta dhe katër persona në Spitalin Qasr El Eyni . [19]

Gratë në Kajro duke mbajtur maska në fytyrë në Mars 2020

8 Mars: Një qytetar gjerman 60-vjeçar vdiq në Hurghada, qe ishte rasti i pare me fataliteti per nje gjerman nga virusi. [20]

9 Mars: Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se kishte 56 raste të konfirmuara në Egjipt. [21] Në të njëjtën ditë, Ministri Egjiptian i Turizmit tha se ata zbuluan 3 raste shtesë me tre persona që punojnë në një hotel. [22]

13 Mars: Një tunizian i dytë që kthehet nga Egjipti rezultoi pozitiv për virusin dhe Tunizia zyrtarisht shtoi Egjiptin në një listë të zonave të shpërthimit duke mbyllur kufijtë e saj ndaj tij dhe duke vendosur një karantinë për këdo që vjen nga vendi. [23]

18 Mars: Policia arrestoi katër aktivistë pasi ata protestuan para selisë së kabinetit duke kërkuar lirimin e të burgosurve politikë për t'i mbrojtur ata nga përhapja e koronavirusit. [24]

19 Mars: Ministria e Shëndetësisë në Egjipt njoftoi per një vdekje të re dhe 46 raste të reja të koronavirusit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 256 raste, përfshirë 7 vdekje dhe duke rikuperuar 28 nga ata të infektuar. Qeveria egjiptiane gjithashtu mori një vendim për të mbyllur të gjitha restorantet, kafenetë, klubet e natës dhe vendet publike në të gjithë vendin nga shtatë në mbrëmje deri në gjashtë në mëngjes, duke filluar nga e enjtja 19 deri më 31 mars 2020.  Duhet Vendimi përjashtoi vendet që shesin ushqime, farmaci dhe shërbime të shpërndarjes në shtëpi. [25]

20 Mars: Ministria e Shëndetësisë egjiptiane njoftoi vdekjen e një shtetasi egjiptian 60-vjeçar i cili po kthehej nga Italia dhe 29 raste provuan analiza pozitive laboratorike të virusit duke përfshirë një rast të një të huaj dhe 28 egjiptianë, disa prej të cilëve janë duke u kthyer nga jashtë, ndërsa të tjerët që janë në kontakt me raste pozitive që janë zbuluar dhe njoftuar më parë, duke e çuar totalin e të plagosurve në 285 raste, duke përfshirë 39 të cilët u kuruan dhe u lëshuan nga spitali i izolimit, dhe 8 vdekje. [26]

21 Mars: U mor një vendim për të pezulluar lutjet në të gjitha xhamitë e Egjiptit për një periudhë prej dy javësh në mënyrë që të kufizohej shpërthimi i koronavirusit bazuar në domosdoshmërinë e interesit legjitim dhe kombëtar. [27] Kisha Ortodokse Koptike njoftoi gjithashtu mbylljen e të gjitha kishave dhe pezullimin e shërbimeve rituale, masave dhe aktiviteteve për të ruajtur shëndetin e Egjiptianëve nga rreziku i përhapjes së koronavirusit. [28]

22 Mars: Më 22 Mars, Ministria e Shëndetësisë dhe Popullsisë njoftoi rritjen e numrit të rasteve rezultatet laboratorike të të cilave u kthyen nga negative në COVID-19 në 74, dhe këshilltari i Ministrit të Shëndetësisë dhe Popullsisë për Çështjet e Mediave dhe zyrtari zëdhënësi i ministrisë zbuloi se 15 nga këto raste ishin lënë në Spitalin e Izolimit, duke përfshirë 7 të huaj dhe 8 Egjiptianë, pasi morën kujdesin e nevojshëm mjekësor nën mbikëqyrjen e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Kështu që numri i atyre që u rikuperuan nga virusi u bë 56 nga 74 raste. Ai gjithashtu njoftoi se rastet kanë qenë në 24 nga 27 qeveritarët egjiptiane. [29] Numri i përgjithshëm i regjistruar në Egjipt nga Corona e re përfshin 327 raste, përfshirë 56 të cilët u kuruan dhe u larguan nga spitali i izolimit, dhe 14 vdekje. [30]

31 Mars: Në fund të muajit numri i rasteve të raportuara ishte 710. Nga këta, 46 u raportua se kishin vdekur, 157 që ishin shëruar, ndërsa 507 thuhet se mbetën raste aktive. [31]

4 Prill: Rastet kalojnë 1000. [32]

Deri në fund të Prillit numri i rasteve të raportuara ishte rritur me 4827 në 5537. Numri i vdekjeve i raportuar ishte rritur në 392. Numri i pacientëve të rikuperuar u rrit në 1381, duke lënë 3764 raste aktive në fund të muajit. [33]

Në maj kishte 19448 raste shtesë, duke rritur numrin e përgjithshëm të rasteve të raportuara në 24985. Numri i raportuar i vdekjeve u dyfishua në 959. Numri i pacientëve të rikuperuar u rrit në 6037, duke lënë 17989 raste aktive në fund të muajit. [34]

Në qershor, kishte 43326 raste të reja, duke rritur numrin e përgjithshëm të rasteve të raportuara në 68311. Numri i vdekjeve i raportuar më shumë se trefishuar në 2953. Numri i pacientëve të rikuperuar u rrit në 18460, duke lënë 46898 raste aktive në fund të muajit. [35]

Kishte 25767 raste të raportuara në korrik, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në 94078. Numri i raportuar i vdekjeve u rrit në 4805. Numri i pacientëve të rikuperuar u rrit në 39638, duke lënë 49635 raste aktive në fund të muajit (6% më shumë se në fund të Qershorit). [36]

Kishte 4861 raste të raportuara në gusht, duke e çuar numrin e rasteve të raportuara në 98939. Numri i të vdekurve u rrit me 616 në 5421. Kishte 20589 raste aktive në fund të muajit. [37]

Ka pasur 4140 raste të raportuara në shtator, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve të raportuara në 103079. Numri i vdekjeve i raportuar u rrit në 5914. [38]

Kanë raportuar 4476 raste në tetor, duke rritur numrin e përgjithshëm të rasteve të raportuara në 107555. Shkalla e raportuar e vdekjes u rrit në 6266. Numri i rasteve aktive në fund të muajit ishte 1837. [39]

Anije udhëtimi me lumin Nil

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
MS River Anuket, foto mars 2018

Më 6 Mars, Ministria e Shëndetësisë egjiptiane dhe OBSH konfirmuan 12 raste të reja të SARS-CoV-2. [40] Personat e infektuar ishin midis personelit egjiptian në bordin e një anijeje lundrimi të lumit Nil, duke udhëtuar nga Aswan në Luxor . Kjo anije njihet ndryshe si MS Lumi Anuket [41] ose Asara . [42] Të gjithë ata që rezultuan pozitivë për SARS-CoV-2 nuk treguan ndonjë simptomë të sëmundjes. Sipas testeve, virusi u përhap nga një turiste femër Tajvano-Amerikane në anije. [43]

Më 7 Mars, autoritetet shëndetësore njoftuan se 45 persona në bord kishin rezultuar pozitivë dhe se anija ishte vendosur në karantinë në një bankën e të akuzuarve në Luxor . [41] Më 9 Mars, çështja e parë ndërkombëtare nga anija lundruese erdhi pasi një Amerikan shkoi në shtëpi dhe doli pozitiv për SARS-CoV-2. [44]

Rastet e gjurmuara për të udhëtuar nga Egjipti

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç rasteve të konfirmuara brenda Egjiptit, ka pasur një numër rastesh të dokumentuara që u zbuluan në vende të tjera dhe u gjurmuan për të udhëtuar nga Egjipti. Vlerësimi i rasteve të tilla ishte të paktën 97 raste në fund të shkurtit 2020, sipas të dhënave të shëndetit publik dhe raporteve të lajmeve. [45]

Vendi Numri i rasteve
lidhje=|kufi Shtetet e Bashkuara 52 [46]
lidhje=|kufi Franca 11 [47]
lidhje=|kufi Kanada 11 [48] [49]
lidhje=|kufi Hong Kong 9 [50]
lidhje=|kufi Tunizi 2 [10]
lidhje=|kufi Japonia 2 [51]
lidhje=|kufi Arabia Saudite 1 [52]
lidhje=|kufi Tajvani 1 [53]
Total 89

Çështjet e të drejtave të njeriut

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 korrik 2020, një raport, bazuar në letrat e marra fshehurazi nga burgjet dhe intervistat me të burgosurit, deklaroi se virusi koronavio ka infektuar shumë njerëz brenda disa burgjeve egjiptiane. Shumë të arrestuar vdiqën, pasi nuk u testuan ose morën trajtim adekuat mjekësor pasi përjetuan simptoma të dyshuara të virusit. Grupet e të drejtave të njeriut gjithashtu deklaruan se dhjetëra mijëra njerëz në Egjipt ishin mbushur me burgje të mbipopulluar dhe jo-sanitare. [54]

Gjatë pandemisë COVID-19, punonjësit e kujdesit shëndetësor në Egjipt denoncuan trajtimin e krizës nga qeveria. Vendi refuzoi testin e pranuar globalisht PCR, pasi zgjodhi të përdorte teste të antitrupave. Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se testet e antitrupave nuk testojnë ose zbulojnë virusin, por zbulon përgjigjen imune të personit të testuar ndaj virusit. Përdorimi i shpejtë i testeve të antitrupave filloi në Egjipt nga Prilli i vitit 2020, ku gati 200,000 teste u kryen deri në fund të atij muaji. Ministria e shëndetësisë egjiptiane kërkoi që punonjësit e kujdesit shëndetësor të vijës së parë të testohen përmes procesit një herë në fund të çdo ndërrimi, ndërsa PCR u lejua vetëm pasi të dilnin pozitivë. Shtë vërejtur se keqpërdorimi i testeve të antitrupave ndihmoi në përhapjen e virusit. [55]

Përgjigjet e qeverisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ministri i aviacionit mbylli aeroportet dhe pezulloi të gjitha udhëtimet ajrore, në fuqi më 19 mars. [56] Vendimi për të pezulluar fluturimet në Egjipt hyri në fuqi nga 19 Mars deri më 31 Mars. [25]

Që nga 25 Marsi, Ministria e Shëndetësisë njoftoi se janë bërë 25,000 teste PCR. [57]

Që nga 17 Prilli, janë bërë 55,000 teste PCR [58]

Që nga 23 Prilli, janë bërë 90,000 teste PCR [59]

Egjipti tani ka më shumë se 40 pajisje testimi PCR të shpërndara në të gjithë vendin [60]

Mediat e huaja kanë raportuar se individë të caktuar janë arrestuar për gjoja përhapjen e informacionit të rremë në lidhje me pandeminë e koronavirusit. [61] [62]

Vlerësimet e rastit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bazuar pjesërisht në raste të shumta të konfirmuara COVID-19 në vendet e tjera që lidhen për të udhëtuar në Egjipt, specialistët e sëmundjeve infektive nga Universiteti i Torontos, të cilët studiuan pabarazinë midis niveleve zyrtare dhe të supozuara të infeksionit, vlerësuan numrin e rasteve COVID-19 në Egjipt në të jetë midis 6,270 dhe 45,070 raste të supozuara ( interval besimi 95%) në Mars 2020, [63] një studim i cili u raportua nga media të ndryshme të huaja, përfshirë gazetën britanike The Guardian dhe gazetën amerikane The New York Times . [45] [64] Kjo shifër e parashikuar ishte shumë më e lartë se numri zyrtar i 126 në atë kohë. Ministria e Shëndetësisë egjiptiane e hodhi poshtë këtë vlerësim si "plotësisht të rremë", dhe ministria gjithashtu tha se raporton raste të konfirmuara në vend me "transparencë të plotë". Një reporteri për The Guardian iu hoq akreditimi nga Shërbimi Informativ Shtetëror mbi informacionin e pasaktë të perceptuar, ndërsa një reporter për The New York Times u paralajmërua nga SIS për arsye të ngjashme.

 1. ^ Elsevier. "Novel Coronavirus Information Center". Elsevier Connect. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 15 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Reynolds, Matt (4 mars 2020). "What is a coronavirus and how close is it to becoming a pandemic?". Wired UK (në anglisht). ISSN 1357-0978. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.
 3. ^ "Crunching the numbers for coronavirus". Imperial News. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "High consequence infectious diseases (HCID); Guidance and information about high consequence infectious diseases and their management in England". GOV.UK (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 5. ^ "World Federation Of Societies of Anaesthesiologists – Coronavirus". www.wfsahq.org. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Egypt announces first Coronavirus infection". Egypt Today. 14 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2020. Marrë më 14 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Beijing orders 14-day quarantine for all returnees". BBC News. 14 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2020. Marrë më 14 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Egypt's health ministry announces first confirmed coronavirus case". France 24. 14 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2020. Marrë më 16 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Breaking: Egypt Reports First Case of Coronavirus". Egyptian Streets. 14 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2020. Marrë më 14 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b "Derniere Minute – Vidéo : Trois nouveaux cas de coronavirus en Tunisie" [Last Minute – Video: Three new cases of coronavirus in Tunisia]. Tunisie Numerique (në frëngjisht). 13 mars 2020. Marrë më 14 mars 2020.
 11. ^ "Coronavirus latest: 3 new cases confirmed in Santa Clara County bringing county total to 7" (në anglisht). 2 mars 2020.
 12. ^ "Coronavirus: France moves into 'new stage of epidemic' as number of cases rises to 100". Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2020. Marrë më 2 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Ontario confirms eighth coronavirus case is Toronto man who travelled to Egypt | National Post" (në anglisht). 29 shkurt 2020.
 14. ^ "Coronavirus: Taiwan reports five new cases; total at 39". 29 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2020. Marrë më 2 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Egypt denies rumors of new coronavirus cases". Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2020. Marrë më 2 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Qatar bans travellers from Egypt over coronavirus fears | Qatar News | al Jazeera". Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2020. Marrë më 2 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Egypt detects second case of new coronavirus: Health ministry". Reuters (në anglisht). mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2020. Marrë më 2 mars 2020.
 18. ^ Tuqa Khalid (2 mars 2020). "Kuwait to 'double-check' all travelers from Egypt, Syria for coronavirus" (në anglisht). Al Arabiya.
 19. ^ "Coronavirus: More than 20 cases in Egypt despite government insistence there are only 2". Middle East Monitor (në anglisht). 2 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 4 mars 2020.
 20. ^ Hamburg, Hamburger Abendblatt- (10 mars 2020). "Coronavirus: RKI meldet 1139 Fälle – Israel weist alle Touristen aus". www.abendblatt.de. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "عاجل.. "الصحة العالمية": ارتفاع الحالات المصابة بكورونا في مصر إلى 56". الوطن. 9 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "مصدر بالسياحة: إصابة 3 من العاملين بفندق "فيرمونت" بكورونا". الوطن. 9 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Fakhfakh: "Suspension de toutes les lignes maritimes et réduction importante des dessertes aériennes"" [Fakhfakh: "Suspension of all shipping lines and significant reduction of air services"]. kapitalis.com (në frëngjisht). 13 mars 2020. Marrë më 14 mars 2020.
 24. ^ "Coronavirus: Egypt detains novelist Ahdaf Soueif for demanding prisoners' release". Middle East Eye (në anglisht). 18 mars 2020. Marrë më 19 mars 2020.
 25. ^ a b "فيروس كورونا: حالة وفاة و46 إصابة جديدة في مصر وتزايد الإصابات في دول عربية" [Corona Virus: One death, 46 new infections in Egypt, and increasing infections in Arab countries] (në arabisht). BBC Arabic. 19 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 26. ^ "الإجمالي 285 منهم 8 وفيات و29 إصابة جديدة.. آخر تطورات كورونا في مصر" [Corona's latest development in Egypt ... 285 total cases, including 8 deaths and 29 new infections]. CNN Arabic (në arabisht). 20 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 27. ^ ""ألا صلوا في بيوتكم".. وزارة الأوقاف تقرر إغلاق جميع مساجد مصر" [Do not pray in your homes" .. The Ministry of Awqaf decides to close all mosques in Egypt]. rassd.com (në arabisht). 21 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 28. ^ "إغلاق المساجد والكنائس.. المؤسسات الدينية "إيد واحدة" لمواجهة كورونا" [Closure of mosques and churches .. Religious institutions "one hand" to confront Corona]. www.elwatannews.com (në arabisht). 21 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020.
 29. ^ "الصحة: حالات كورونا تم اكتشافها بـ24 محافظة..وإجراءات الحكومة خفضت الإصابات". youm7.com. 22 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "تجاوزنا الـ300 حالة.. "الصحة": ارتفاع مصابي وفيات فيروس كورونا في مصر | المصري اليوم". www.almasryalyoum.com (në arabisht). Marrë më 2020-03-22.
 31. ^ "Coronavirus disease (COVID-19) situation report 72" (PDF). World Health Organization. 1 prill 2020. fq. 6. Marrë më 5 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Egypt's coronavirus infection rate exceeds 1,000 on Saturday: Ministry of Health and Population". egyptindependent.com (në anglisht). 4 prill 2020.
 33. ^ "Coronavirus disease (COVID-19) situation report 102" (PDF). World Health Organization. 1 maj 2020. fq. 9. Marrë më 5 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Coronavirus disease (COVID-19) situation report 133" (PDF). World Health Organization. 1 qershor 2020. fq. 10. Marrë më 5 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Coronavirus disease (COVID-19) situation report 163" (PDF). World Health Organization. 1 korrik 2020. fq. 10. Marrë më 5 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Coronavirus disease (COVID-19) situation report 194" (PDF). World Health Organization. 1 gusht 2020. fq. 8. Marrë më 5 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Outbreak brief 33: COVID-19 pandemic – 1 September 2020". CDC Africa. 1 shtator 2020. fq. 3. Marrë më 20 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "COVID-19 situation update for the WHO African region. External situation report 31" (PDF). World Health Organization. 30 shtator 2020. fq. 3. Marrë më 5 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "COVID-19 weekly epidemiological update" (në anglisht). World Health Organization. 3 nëntor 2020. fq. 18. Marrë më 8 nëntor 2020.
 40. ^ "Twelve asymptomatic coronavirus cases registered on Nile cruise ship". Reuters (në anglisht). 6 mars 2020.
 41. ^ a b Michael, Maggie; Magdy, Samy (7 mars 2020). "Egypt says cruise ship quarantined over new virus cluster". The Washington Post (në anglisht). AP. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2020. Marrë më 6 dhjetor 2020.
 42. ^ Raghavan, Sudarsan; Kornfield, Meryl (7 mars 2020). "On the Nile, American tourists are among those quarantined on a ship hit by coronavirus". The Washington Post (në anglisht).
 43. ^ Walsh, Declan; Rashwan, Nada (7 mars 2020). "On Nile Cruiser, 12 Crew Test Positive for Virus, and Egypt Fears Broader Outbreak". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 7 mars 2020.
 44. ^ Raghavan, Sudarsan; Farouk Mahfouz, Heba (6 mars 2020). "New coronavirus cluster, including 3 from Md., linked to Nile River cruise ship popular with tourists". The Washington Post (në anglisht).
 45. ^ a b Michaelson, Ruth (15 mars 2020). "Egypt: rate of coronavirus cases 'likely to be higher than figures suggest'". The Guardian. Marrë më 16 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Smith, Mitch; Harmon, Amy; Collins, Keith; McCann, Allison; Wu, Jin; Yourish, Karen. "Tracking Every Coronavirus Case in the U.S.: Full Map". The New York Times (në anglisht). Marrë më 14 mars 2020.
 47. ^ "Les vacanciers d'Egypte, le foyer de coronavirus le plus méconnu". France Inter (në frëngjisht). 5 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 48. ^ Dawson, Tyler (6 mars 2020). "COVID-19 in Canada: What we know about the first 100 coronavirus cases — 67% are over 40". The National Post (në anglisht). Marrë më 14 mars 2020.
 49. ^ Giles, David (12 mars 2020). "Saskatchewan confirms first presumptive case of novel coronavirus". Global News (në anglisht). Marrë më 14 mars 2020.
 50. ^ Siu, Phila (11 mars 2020). "Daily coronavirus tally for Hong Kong rises to 9, with all members of an Egypt tour now confirmed as infected, along with a Cathay Pacific flight attendant". South China Morning Post (në anglisht). Marrë më 14 mars 2020.
 51. ^ "Couple in Saitama infected with virus after visiting Egypt". Arab News Japan (në anglisht). 11 mars 2020. Marrë më 14 mars 2020.
 52. ^ "بينهم مصري في مكة .. السعودية تعلن تسجيل خمس حالات إصابة جديدة بفيروس". Almarsd Online Newspaper (në arabisht). 9 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2020. Marrë më 14 mars 2020.
 53. ^ "Coronavirus: DNA test shows Taiwanese woman 'likely' caught COVID-19 in Egypt". Middle East Eye (në anglisht). 10 mars 2020. Marrë më 14 mars 2020.
 54. ^ "Watchdog: Virus stalks Egypt's prisons amid news blackout". The Associated Press (në anglisht). Marrë më 20 korrik 2020.
 55. ^ "Coronavirus: Why Egypt has faced criticism over antibody tests". BBC (në anglisht). Marrë më 14 gusht 2020.
 56. ^ "Egypt Shuts Down Airports, Suspends Air Travel: PM" (në anglisht). 16 mars 2020.
 57. ^ "وزيرة الصحة: أجرينا 25 ألف تحليل لكورونا بمصر.. و50%؜ من المصابين مخالطين – بوابة الشروق". www.shorouknews.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "مصدر بالصحة: إجراء 55 ألف تحليل PCR فى مصر حتى الآن". youm7.com. 17 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "وزيرة الصحة: إجراء أكثر من 90 ألف تحليل بي سي ار لحالات مشتبه بإصابتها بكورونا". akhbarelyom.com. 23 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "وزيرة الصحة عن ارتفاع الإصابات: "حتى الأسر اللي فيها إصابات كورونا لا تلتزم بالعزل" | المصري اليوم". www.almasryalyoum.com (në arabisht). Marrë më 2020-05-10.
 61. ^ "Reporting on the coronavirus: Egypt muzzles critical journalists". Deutsche Welle (në anglisht). 3 prill 2020.
 62. ^ "Egypt is more concerned with controlling information than containing the coronavirus". The Globe and Mail (në anglisht). 3 prill 2020.
 63. ^ Tuite, Ashleigh R; Ng, Victoria; Rees, Erin; Fisman, David; Wilder-Smith, Annelies; Khan, Kamran; Bogoch, Isaac I (26 mars 2020). "Estimation of the COVID-19 burden in Egypt through exported case detection" (PDF). Lancet Infect Dis. Elsevier. 20 (8): 894. doi:10.1016/S1473-3099(20)30233-4. PMID 32222162. Marrë më 15 korrik 2020. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Egypt withdraws accreditation of Guardian journalist over controversial coronavirus report" (në anglisht). Ahram Online. 17 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.

Sidoqoftë, një letër kërkimore u botua më vonë nga shkencëtarët egjiptianë, duke përfshirë Ministrin e Shëndetësisë Hala Zaid, duke sugjeruar që disa nënvlerësime mund të kenë ndodhur në të vërtetë, dhe se numri aktual i rasteve COVID-19 në Egjipt deri më 31 Mars 2020 mund të ketë qenë 710 dhe 5,241 raste, potencialisht deri në shtatë herë më të larta se numri zyrtar i regjistruar në atë kohë. [1] Kjo u pasua më 21 maj 2020 nga Khaled Abdel Ghaffar, Ministri i Arsimit të Lartë, duke sugjeruar që numri i vërtetë i rasteve COVID-19 në atë kohë mund të ketë qenë të paktën 71,145. [2]

 1. ^ Hassany, Mohamed; Abdel-Razek, Wael; Asem, Noha; AbdAllah, Mohamed; Zaid, Hala (prill 2020). "Estimation of COVID-19 burden in Egypt". The Lancet Infectious Diseases. 20 (8): 896–897. doi:10.1016/S1473-3099(20)30319-4. PMC 7185947. PMID 32353346. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Osama, Sama (21 maj 2020). "Coronavirus cases in Egypt could be over 71,000: Minister" (në anglisht). Al-Ahram. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2020. Marrë më 18 qershor 2020.