Pandemia e COVID-19 në Iran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Iran
  10–99
  100–499
  500–999
  1000–9999
  10000+
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
Vendndodhja Iran
Rasti i parëQom
Data e mbërritjes19 shkurt 2020
OrigjinaWuhan, Kinë[1]
Raste të konfirmuara284,034[2]
Të shëruar247,230
Vdekje
15,074
Uebfaqja zyrtare
behdasht.gov.ir

Gjatë pandemisë COVID-19, Irani raportoi rastet e para të konfirmuara të infeksioneve SARS-CoV-2 më 19 shkurt 2020 në Qom.[3] Virusi mund të jetë sjellë në vend nga një tregtar nga Qom, i cili kishte udhëtuar për në Kinë. Irani ka numrin e tetë të rasteve të koronavirusit në botë.[4][5][6]

Në përgjigje të koronavirusit, qeveria anuloi ngjarjet publike dhe lutjet e Xhumasë; u mbyllën shkollat, universitetet, qendrat tregtare, pazaret dhe faltoret; dhe ndaloi festimet e festivalit.[7] Masat ekonomike gjithashtu u njoftuan për të ndihmuar familjet dhe bizneset. Qeveria fillimisht hodhi poshtë planet për të karantinuar qytete dhe zona të tëra, dhe trafiku i rëndë në mes qyteteve vazhdoi përpara Nevruzit, pavarësisht qëllimit të qeverisë për të kufizuar udhëtimin. Qeveria më vonë njoftoi një ndalim të udhëtimit midis qyteteve pas një rritje të numrit të rassteve të reja.[8][9]

Disa vlerësime të jashtme të numrit të vdekjeve të COVID-19 janë shumë më të larta se sa ato nga burimet qeveritare.[10][11][12][13] Qeveria gjithashtu është akuzuar për fshehje, censurë dhe keqmenaxhim.[14][15][16][17] Sidoqoftë, Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk ka parë probleme me shifrat e raportuara nga Irani.[18]

Shumë ministra të qeverisë dhe zyrtarë të lartë janë diagnostikuar si pozitivë me SARS-CoV-2, si dhe 23 deputetë të Parlamentit (rreth 8% e të gjithë deputetëve).[19] Të paktën 12 politikanë ose ish-politikanë dhe zyrtarë iranianë kishin vdekur nga virusi deri më 17 mars. Iranianët e shquar që janë raportuar të kenë vdekur nga COVID-19 përfshijnë Hadi Khosroshahi,[20] Mohammad Mirmohammadi, Hossein Sheikholeslam, Fatemeh Rahbar, Reza Mohammadi Langroudi,[21] Mohammad-Reza Rahchamani,[22] Nasser Shabani,[23] Hashem Bathaie Golpayegani,[24] dhe Hamid Kahram.[25][26]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 janar 2020, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) konfirmoi që një koronavirus i ri ishte shkaku i një sëmundjeje të frymëmarrjes në një grup njerëzish në qytetin Wuhan, Provinca Hubei, Kinë, që ishte raportuar në OBSH më 31 dhjetor 2019.[27][28]

Raporti i fatalitetit të rasteve për COVID-19 ka qenë shumë më i ulët se ai për SARS në 2003,[29][30] por përhapja ka qenë shumë më e madhe, duke krijuar një numër të lartë të vdekjeve.[31]

Sipas kohës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgjigja e qeverisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zëdhënësi i Qeverisë Ali Rabiei dhe Zëvendës Ministri i Shëndetësisë Iraj Harirchi në një konferencë për shtyp. Disa orë pas konferencës, ai njoftoi se testoi pozitivisht për virusin.

Reagimi ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhëna statistikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Wright, Robin. "How Iran Became a New Epicenter of the Coronavirus Outbreak". The New Yorker (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 7 mars 2020.
 2. ^ "Iran Coronavirus". Worldometer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2020. Marrë më 10 mars 2020.
 3. ^ "Iran Reports Its First 2 Cases of the New Coronavirus". New York Times. Archived from the original on 19 February 2020. Retrieved 19 February 2020.
 4. ^ Hafezi, Parisa (6 prill 2020). "Iran will never ask U.S. for coronavirus help: official" (në anglisht). Reuters.
 5. ^ "'Recipe for a Massive Viral Outbreak': Iran Emerges as a Worldwide Threat" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2020. Marrë më 24 shkurt 2020.
 6. ^ "Pope says Easter mass by live stream as global Covid-19 deaths pass 110,000 – as it happened | World news" (në anglisht). The Guardian. 2020-04-12. Marrë më 2020-04-22.
 7. ^ "Coronavirus pandemic 'could kill millions' in Iran" (në anglisht). Al Jazeera. 17 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 8. ^ "Coronavirus: Iran has no plans to quarantine cities, Rouhani says". BBC (në anglisht). 26 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2020. Marrë më 26 shkurt 2020.
 9. ^ "Coronavirus: Iran is facing a major challenge controlling the outbreak". BBC (në anglisht). 24 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2020. Marrë më 24 mars 2020.
 10. ^ "Legislator from Iran's Qom alleges virus coverup". Al Jazeera English. 24 February 2020. Archived from the original on 24 February 2020. Retrieved 24 February 2020.
 11. ^ "Iran rejects BBC Persian report of at least 210 coronavirus deaths". Thomson Reuters (në anglisht). 28 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2020. Marrë më 28 shkurt 2020.
 12. ^ "What is the real size of the coronavirus epidemic in Iran?" (në anglisht). France 24. 1 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 6 mars 2020.
 13. ^ Weinthal, Benjamin (7 prill 2020). "Iran has 500,000 people infected with coronavirus". Jerusalem Post (në anglisht).
 14. ^ "Brian Hook Says Iran 'Lied To Own People' Over Coronavirus". Radio Farda (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2020. Marrë më 11 mars 2020.
 15. ^ "US envoy says Iran 'lied to own people' over coronavirus". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.
 16. ^ "Iran's government and media lied about coronavirus outbreak". The Jerusalem Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.
 17. ^ "How Iran Became a New Epicenter of the Coronavirus Outbreak". The New Yorker (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.
 18. ^ "Iran's coronavirus updates cannot 'entirely' be trusted, expert says". cnbc (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 2 mars 2020.
 19. ^ Henley, Jon (3 mars 2020). "Coronavirus: Iran steps up efforts as 23 MPs said to be infected". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 20. ^ "Iran's ex-ambassador to Vatican dies of coronavirus". Middle East Monitor (në anglisht). 27 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 6 mars 2020.
 21. ^ "Two Iranian religious figures latest to die of coronavirus in Iran" (në anglisht). Al Arabiya English. 7 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2020. Marrë më 7 mars 2020.
 22. ^ "Former Iranian MP dies of coronavirus". Tehran Times (në anglisht). 9 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2020. Marrë më 9 mars 2020.
 23. ^ "Senior Iranian IRGC commander dies of coronavirus" (në anglisht). Al Arabiya English. 13 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2020. Marrë më 13 mars 2020.
 24. ^ "Top Iranian cleric among those tasked with choosing supreme leader succumbs to coronavirus infection" (në anglisht). RT News. 16 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2020. Marrë më 16 mars 2020.
 25. ^ "Former Iran MP Hamid Kahram dies from coronavirus" (në anglisht). Al Arabiya English. 20 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020.
 26. ^ "Iranian Vice President Masoumeh Ebtekar tests positive for coronavirus: Report" (në anglisht). Al Arabiya. 26 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 27 shkurt 2020.
 27. ^ Elsevier. "Novel Coronavirus Information Center". Elsevier Connect (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 28. ^ Reynolds, Matt (4 mars 2020). "What is coronavirus and how close is it to becoming a pandemic?". Wired UK (në anglisht). ISSN 1357-0978. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.
 29. ^ "Crunching the numbers for coronavirus". Imperial News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 30. ^ "High consequence infectious diseases (HCID); Guidance and information about high consequence infectious diseases and their management in England". GOV.UK (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 31. ^ "World Federation Of Societies of Anaesthesiologists – Coronavirus". www.wfsahq.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Të dhëna dhe harta që përditësohen shpesh:
  • "Coronavirus Iran updates and news" [Latest news and statistics of coronavirus in Iran.] (në anglisht, frëngjisht, spanjisht, portugalisht, gjermanisht, italisht, suedisht, norvegjisht, finlandisht, estonisht, dhe rusisht). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 4 prill 2020.