Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Japoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e Covid-19 në Japoni
Raste të konfirmuar për 100,000 banorë sipas prefekturës
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaJaponia
Rasti i parëPrefektura Kanagawa
Data e mbërritjes16 janar 2020
(1 vit, 8 muaj dhe 6 ditë)
OrigjinaVuhani, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara1,685,313[1]
Raste aktive64,210[1]
Të shëruar1,603,833[1]
Vdekje
17,270[1]

Pandemia e COVID-19 në Japoni është pjesë e pandemisë në të gjithë botën e sëmundjes së COVID-19 e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Qeveria japoneze konfirmoi rastin e saj të parë të sëmundjes në vend më 16 janar 2020 në një banor të Prefekturës Kanagawa i cili ishte kthyer nga Vuhani, Kinë.[2] Kjo u pasua nga një rast i dytë që u prezantua nga udhëtarët që udhëtonin dhe të kthyerit nga Evropa dhe Shtetet e Bashkuara midis 11 dhe 23 marsit.[3][4] Sipas Institutit Kombëtar të Sëmundjeve Infektive (Japoni), shumica e viruseve që përhapen në Japoni rrjedhin nga lloji evropian ndërsa ato të llojit të Vuhanit janë zhdukur që nga muaji mars.[5]

Qeveria japoneze ka miratuar masa të ndryshme për të parandaluar dhe zbutur rastin. Më 30 janar, Kryeministri japonez Shinzo Abe krijoi forcën kombëtare të forcave anti-koronavirus të Japonisë për të mbikëqyrur reagimin e qeverisë ndaj pandemisë.[6] Më 27 shkurt, ai kërkoi mbylljen e përkohshme të të gjitha shkollave fillore, të mesme dhe të lartë japoneze deri në fillim të prillit.[7] Ndërsa pandemia u bë shqetësuese për Lojërat Olimpike Verore të vitit 2020, qeveria japoneze dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar negociuan shtyrjen e saj deri në vitin 2021.[8]

Japonia është vendi i 25-të më i prekur në botë. Gjashtë prefektura në vend, të quajtura Tokio, Osaka, Kanagawa, Saitama, Aichi dhe Chiba, janë më të prekura se Kina. Japonia është gjithashtu vendi më i prekur në Azinë Lindore. Prej 21 shtatorit 2021, gati 84.3 milion njerëz në Japoni morën të paktën një dozë të vaksinës COVID-19, ndërsa gati 68.9 milion u vaksinuan plotësisht.

Qeveria japoneze ka miratuar masa të ndryshme për të kufizuar ose parandaluar shpërthimin. Më 30 janar 2020, ish-kryeministri Shinzo Abe krijoi për të mbikëqyrur përgjigjen e qeverisë ndaj pandemisë.[6][9] Më 27 shkurt 2020, ai kërkoi mbylljen e përkohshme të të gjitha shkollave fillore, të mesme dhe të lartë japoneze deri në fillim të prillit 2020. Më 7 prill 2020, Abe shpalli një gjendje të jashtëzakonshme njëmujore për Tokion dhe prefekturat e Kanagawa, Saitama, Chiba, Osaka, Hyogo dhe Fukuoka. Më 16 Prill 2020, deklarata u shtri në pjesën tjetër të vendit për një periudhë të pacaktuar.[10] Gjendja e jashtëzakonshme u hoq në një numër në rritje të prefekturave gjatë majit 2020, duke u shtrirë në të gjithë vendin deri më 25 maj 2020.[11]

Pandemia vazhdoi të ishte një shqetësim për Olimpiadën Verore 2020. Megjithëse qeveria japoneze dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar negociuan shtyrjen e saj deri në vitin 2021.[12] Në fund, Olimpiada vazhdoi, me ngjarje sportive që u zhvilluan midis 23 korrikut dhe 8 gushtit 2021 dhe kufizime të shumta në vend për të shmangur shpërthimet e virusit. Japonia pësoi një rritje masive në raste të reja për shkak të Olimpiadës në Tokio; kishte gati 860,000 raste në vend në fillim të Lojërave Olimpike të Tokios.

 1. ^ a b c d "Japan COVID-19 Coronavirus Tracker". covid19japan.com (në anglisht). 23 korrik 2020. Marrë më 23 korrik 2020.
 2. ^ "WHO | Novel Coronavirus – Japan (ex-China)". WHO (në anglisht). Marrë më 18 mars 2020.
 3. ^ "Expert Meeting on Control of the Novel Coronavirus Disease Control" (PDF). mhlw.go.jp (në anglisht). Ministry of Health, Labour and Welfare. 1 prill 2020. Marrë më 17 prill 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ Syed Mahfuz Al Hasan, Jennifer Saulam, Kanae Kanda, Nlandu Roger Ngatu, Tomohiro Hirao. "Trends in COVID-19 outbreak in Tokyo and Osaka from January 25 to May 06, 2020: a joinpoint regression analysis of the outbreak data". JJID (në anglisht). Marrë më 30 qershor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 5. ^ "国内のコロナ、武漢ではなく欧州から伝播? 感染研調べ:朝日新聞デジタル" [Koronë shtëpiake, përhapje nga Evropa në vend të Vuhanit? Hulumtimi i sëmundjes infektive]. 朝日新聞デジタル (në japonisht). The Asahi Shimbun Digital. Marrë më 28 prill 2020.
 6. ^ a b "Novel Coronavirus Response Headquarters". Prime Minister of Japan and His Cabinet (në anglisht). 30 janar 2020. Marrë më 6 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 7. ^ "PM Abe asks all schools in Japan to temporarily close over coronavirus" (në anglisht). Kyodo News.
 8. ^ "Tokyo 2020 Olympics officially postponed until 2021" (në anglisht). ESPN. 24 mars 2020.
 9. ^ Thorn, Andrea (qershor 2020). "Die Coronavirus Structural Task Force". BIOspektrum (në anglisht). 26 (4): 442–443. doi:10.1007/s12268-020-1408-0. ISSN 0947-0867. PMC 7318718. PMID 32834542.
 10. ^ "Japan PM Abe declares nationwide state of emergency amid virus spread" (në anglisht). Mainichi Shimbun. 16 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2020. Marrë më 16 prill 2020.
 11. ^ "Abe declares coronavirus emergency over in Japan" (në anglisht). 25 maj 2020.
 12. ^ Ostlere, Lawrence (6 gusht 2021). "Olympics full schedule: Tokyo 2020 day-by-day events, dates, times and venues". The Independent (në anglisht). Marrë më 13 gusht 2021.