Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Meksikë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Meksikë
Harta e infektimeve në Meksikë sipas rritjes dhe zvogëlimit të rasteve të reja për javë (deri më 11 gusht; java e 31-të)
Confirmed active cases (as of August 10)
Numri i rasteve dhe shërimeve sipas shteteve
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaMeksikë
Rasti i parëMexico City dhe Los Mochis
Data e mbërritjes28 shkurt 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë[1]
Raste të konfirmuara511,369
Raste aktive30,366
Raste të dyshuara85,509
Të shëruar345,653[2]
Vdekje
55,908
Uebfaqja zyrtare
coronavirus.gob.mx
Suspected cases have not been confirmed as being due to this strain by laboratory tests, although some other strains may have been ruled out.

Pandemia e COVID-19 në Meksikë është pjesë e pandemisë në vazhdim në mbarë botënsëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Virusi u konfirmua se kishte arritur në Meksikë në shkurt të vitit 2020. Sidoqoftë, Këshilli Kombëtar i Shkencës dhe Teknologjisë (CONACYT) raportoi dy raste me COVID-19 në mesin e janarit 2020 në shtetet Nayarit dhe Tabasco, nga një rast për shtet.[3] Deri më 14 gusht, kishte pasur 511,369 raste të konfirmuara të COVID-19 në Meksikë dhe 55.908 vdekje të raportuara,[4][5] edhe pse Sekretariati i Shëndetësisë, përmes "Programa Centinela" (spanjisht për "Programi Sentinel") i vlerësuar nga mesi i korrikut 2020 që kishte më shumë se 2,875,734 raste në Meksikë, sepse ata po shqyrtonin numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuar si një mostër statistikore.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Confirman siete casos de coronavirus en México". informador.mx (në spanjisht). 7 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  2. ^ "Covid-19 México" (në spanjisht). 14 gusht 2020. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2020. Marrë më 15 gusht 2020.
  3. ^ "Covid-19 CONACYT" (në spanjisht). 21 prill 2020.
  4. ^ Government of Mexico (26 maj 2020). "Información General". Gobierno de México (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2020. Marrë më 15 gusht 2020.
  5. ^ Redacción (14 gusht 2020). "Suben a 511 mil los casos confirmados de COVID-19 en México". El Financiero (në spanjisht).
  6. ^ "COVID-19 Seguimiento México". IIGEA (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2021. Marrë më 13 korrik 2020.