Pandemia e COVID-19 në Oqeani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pandemia e COVID-19 në Oqeani
COVID-19 Outbreak Cases in Oceania.svg
██ 10,000+ raste

██ 1000–9999 raste ██ 100–999 raste ██ 10–99 raste

██ 1–9 raste
Sëmundja COVID-19
Tendosja e virusit SARS-CoV-2
Vendndodhja Oqeania
Rasti i parë Melburni, Victoria, Australia
Data e mbërritjes 25 janar 2020
Origjina Wuhan, Hubei, Kina
Raste të konfirmuara 71,283
Raste aktive 17,479
Të shëruar 52,412
Territore
17

Pandemia e COVID-19 u konfirmua se kishte arritur në Oqeani më 25 janar 2020 me rastin e parë të konfirmuar të raportuar në Melburn, Victoria, Australi.[1] Që atëherë është përhapur gjithkund në rajon,[2] megjithëse shumë kombe të vogla ishullore të Paqësorit deri më tani kanë shmangur shpërthimin duke mbyllur kufijtë e tyre ndërkombëtarë. Gjashtë shtete sovrane të Oqeanisë ende nuk kanë raportuar një rast: Kiribati, Shtetet e Federuara të Mikronezisë, Naurua, Palau, Tonga dhe Tuvalu. Australia dhe Zelanda e Re janë vlerësuar për trajtimin e tyre të pandemisë krahasuar me kombet e tjera perëndimore, me këto të fundit duke zhdukur të gjithë transmetimin e virusit në komunitet. Shteti ose territori më i fundit për të raportuar rastin e tij të parë të konfirmuar ishte Samoa, më 18 nëntor 2020.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "First confirmed case of novel coronavirus in Australia". Australian Government Department of Health (në anglisht). 25 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2020. Marrë më 3 mars 2020.
  2. ^ "WHO COVID-19 Dashboard" (në anglisht). 24 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2020. Marrë më 24 prill 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]