Pandemia e COVID-19 në Rumani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pandemia e COVID-19 në Rumania
COVID-19 confirmed cases in Romania.png
██ <4,000 raste

██ 4,000–7,000 raste ██ 7,000–15,000 raste

██ ≥15,000 raste
COVID-19-related deaths in Romania.png
Sëmundja COVID-19
Tendosja e virusit SARS-CoV-2
Vendndodhja Rumania
Rasti i parë Prigoria, Gorj
Data e mbërritjes 26 shkurt 2020
Origjina Wuhan, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara 484,550[1][2]
Raste të rënda 1,260
Të shëruar 371,231
Vdekje
11,665
Territore
Bukureshti dhe 41 qarqe
Uebfaqja zyrtare
www.stirioficiale.ro/informatii

Pandemia e COVID-19 në Rumani është pjesë e pandemisëvazhdueshmesëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Virusi u konfirmua të ketë arritur Rumaninë më 26 shkurt 2020, kur u konfirmua rasti i parë në Qarkun Gorj.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Comunicate de presă". Ministerul Afacerilor Interne (në rumanisht). Marrë më 2 dhjetor 2020.
  2. ^ "Comunicate de presă". Ministerul Sănătăţii (në rumanisht). Marrë më 2 dhjetor 2020.
  3. ^ "Primul caz de coronavirus în România. Suspiciuni despre un al doilea caz în Gorj" [First coronavirus case in Romania. Suspicions about a second case in Gorj]. Digi24 (në rumanisht). Marrë më 26 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: COVID-19 pandemic in Romania