Jump to content

Pandi Geço

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pandi Geço (1913–1994) ishte një gjeograf shqiptar, i njohur veçanërisht për rajonizimin unik të Shqipërisë në katër rajone fiziko-gjeografike, rajonalizim i propozuar për herë të parë nga ai dhe që përdoret ende sot. Ai ishte gjithashtu autori i parë i teksteve akademike të gjeografisëShqipërisë.

Jeta e hershme dhe arsimi i lartë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pandi Geço ka lindur në Korçë, Shqipëri në 1913.[1] Ai ishte djali i vetëm i Niko Geços dhe Katerina Ballaurit. Arsimin fillor e kreu në qytetin e vendlindjes, Korçë, ku vazhdoi dhe shkollimin e mesëm në gjuhën frëngeLiceun Kombëtar Shqiptar[1]. Në 1935, pasi përfundoi studimet e mesme në Liceun e Korçës, shkoi për të studiuar gjeografi në Universitetin e Sorbonës në Paris, Francë. Ai u diplomua nga ky universitet në 1940 dhe po atë vit u kthye në atdhe, ku u emërua pedagog në të njëjtin Lice ku kishte studiuar vetë.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pandi Geço ka publikuar një sërë veprash në gjuhën shqipe dhe atë frënge :

 • Shqipëria - pamje fiziko-ekonomike, 1959[2][3]
 • Gjeografia fizike e Shqipërisë, 1963[2][4]
 • Mendime për rajonizimin gjeografik të Shqipërisë, 1964[2]
 • Gjeografia ekonomike e Shqipërisë, 1970
 • Fjalor i termave të gjeografisë: shqip-rusisht-frëngjisht, bashkautor me F. Lekën dhe L. Dodbibën, 1975[5]
 • "Studime Historike":
* Tendenca e zhvillimit të forcave prodhuese në RPSH, e parë ne planin historiko-gjeografik, 1972[6]
* Disa aspekte të evolucionit të qytetit shqiptar gjatë shek. XX, 1975/4[7]
* Disa aspekte të evolucionit të popullsisë fshatare të RPSSH, 1977/4[7]
 • "Ethnographie albanaise":
* L'accroissement de la population urbaine dans la République Populaire d'Albanie et sa nouvelle répartition géographique, 1976[8]
 • "Studime Gjeografike":
* Një vështrim i shkurtër fiziko-gjeografik mbi Ultësirën e Shkodrës, 1985[2]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c FJALOR ENCIKLOPEDIK SHQIPTAR ("Geço, Pandi" artkulli nga Mevlan Kabo). Tiranë: Akademia e Shkencave e Shqipërisë. 2009. fq. 760. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d Qiriazi, Perikli (2001). Gjeografia fizike e Shqipërisë. Tiranë: Afërdita. fq. 368. ISBN 99927-37-63-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Country Studies: Albania, Bibliography (Chapter 3.)". Federal Research Division of the Library of Congress. Marrë më 3 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Geço, Pandi (1961). Albania: a physical and economic survey. Joint Publications Research Service. fq. 195. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 5. ^ Pandi Geço; F. Leka; L. Dodbiba (1975). Fjalor i termave të gjeografisë: shqip-rusisht-frëngjisht. Tiranë: Akademia e Shkencave e Shqipërisë, Instituti i Gjuhësisë dhe Letërsisë. fq. 238. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Geço, Pandi (1972). Studime Historike, Volume 9. Tiranë: Universiteti Shtetëror i Tiranës. fq. 19-48. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Neuwirth, Hubert (2008). Widerstand und Kollaboration in Albanien 1939-1944. Gjermani: Otto Harrassowitz Verlag. fq. 307. ISBN 9783447057837. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Geço, Pandi (1976). Ethnographie albanaise. Akademia e Shkencave e Shqipërisë, Instituti i Historisë, Sektori i etnografisë. fq. 281. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)