Pantera e zezë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jaguari i zi
Leopardi i zi

Pantera e zeze mund të jetë më së shpeshti një leopard (Panthera pardus; në Azi dhe Afirkë) ose një jaguar (Panthera onca; në Amerikë),[1] gëzofi i të cilit është i zezë, në vend që të jetë me ngjyrë të verdhë të artë dhe me njolla të errëta në trup. Me një ndriçim në kushte të përshtatshëm, njollat në gëzof mund të dallohen tek panterat e zeza.

Panterat e zeza nuk janë një lloj i veçantë, por është fjala për një dukuri që quhet melanizëm. Kjo dukuri mund të shfaqet edhe tek kafshët e vogla të familjes së maceve, si tek servali dhe jaguarundi, por si pantera quhen vetëm zezakët e maceve të mëdha.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Eizirik, E.; Yuhki, N.; Johnson, W. E.; Menotti-Raymond, M.; Hannah, S. S.; O'Brien, S. J. (2003). "Molecular Genetics and Evolution of Melanism in the Cat Family" (PDF). Current Biology. 13 (5): 448–453. doi:10.1016/S0960-9822(03)00128-3. PMID 12620197. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 maj 2013. Marrë më 17 gusht 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]