Panthera gombaszoegensis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Panthera gombaszoegensis
Vargu kohor: Pleistoceni herët – Pleistoceni mesëm
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamija: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Lloji:
P. gombaszoegensis
Emri binomial
Panthera gombaszoegensis
Kretzoi, 1938
Sinonimet
  • Panthera toscana Schaub, 1949
  • Panthera schreuderi Koenigswald, 1960
  • Jansofelis vaufreyi Bonifay, 1971

Jaguari Evropian (Panthera (onca) gombaszoegensis) jetonte rreth 1.5 milion vjet më parë, dhe është specia Panthera më e hershme e njohur në Evropë. Mbetjet fosile u njohën për herë të parë në Olivolë të Italisë nën sinonimin Panthera toscana nga lokalitete të tjera italiane. Më vonë disa ekzemplarë janë gjetur në Angli, Gjermani, Spanjë, Francë dhe Hollandë. Ai njihet dhe si një nënlloj i jaguarit (Panthera onca).[1]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jaguarët Evropianë ishin më të mëdhenj se jaguarët e ditëve të sotme të gjetur në Amerikën Jugore,[2] si jaguari Pantalez.[3] Me një peshë trupore midis 70 dhe 210 kilogram, ata ishin të aftë të rrëzonin gjahun më të madh. Një fosil i ngjashëm me Panthera gombaszoegensis është gjetur që nga periudha e hershme e PleistocenitAfrikës Lindore dhe kishte karakteristika të ngjashme me luanin dhe tigrin.[2]

Habitati dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jaguari Evropian shpesh është menduar të jetë një mace që banon në pyje, të ngjashme me habitatet e jaguarit modern, edhe pse zbulimet e kohëve të fundit sugjerojnë që shoqata midis jaguarëve Evropianë dhe habitateve të pyllëzuara nuk është aq e fortë sa shpesh ishte menduar.[4] Ishte ndoshta një kafshë e vetmuar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hemmer, H & R.-D. Kahlke. 2005. Nachweis des Jaguars (Panthera onca gombaszoegensis) aus dem späten Unter- oder frühen Mittelpleistozän der Niederlande. Deinsea, Annual of the Natural History Museum Rotterdam. P. 47-57.
  2. ^ a b D. Mol,; W. van Logchem; J. de Vos (2011). "New record of the European jaguar, Panthera onca gombaszoegensis (Kretzoi, 1938), from the Plio-Pleistocene of Langenboom (The Netherlands)". Cainozoic Research (në anglisht). 8 (1–2): 35–40. Marrë më 2015-09-28.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: Pikësim shtesë (lidhja)
  3. ^ Seymour, K.L. (1989). "Panthera onca" (PDF). Mammalian Species (në anglisht). 340 (340): 1–9. doi:10.2307/3504096. JSTOR 3504096. Marrë më 2015-09-04.
  4. ^ O'Regan, H.J., A. Turner & D.M. 2002. Wilkinson. European Quaternary refugia: a factor in large carnivore extinction? Journal of Quaternary Science 17(8) 789–795. (Full text pdf Arkivuar 21 gusht 2006 tek Wayback Machine)
  • A. Turner: The big cats and their fossil relatives. Columbia University Press, 1997.ISBN 0-231-10229-1