Paolo Rossi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paolo Rossi

Paolo Rossi në vitin 1975
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1956-09-23) 23 shtator 1956 (67 vjeç)
VendlindjaPrato, Itali
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)[1]
PozicioniSulmues
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1973–1975Juventus0(0)
1975–1976Como (huazim)6(0)
1976–1980Vicenza94(60)
1979–1980Perugia (huazim)28(13)
1981–1985Juventus83(24)
1985–1986Milan20(2)
1986–1987Hellas Verona20(4)
Gjithsej251(103)
Karriera ndërkombëtare
1977–1986Italia48(20)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Paolo Rossi (lindur më 23 shtator 1956 - 2020) ishte një ish futbollist italian që luante si sulmues. Në vitin 1982, ai udhëhoqi Italinë në fitimin e titullit të Kupës së Botës 1982, duke shënuar gjashtë Gola dhe duke fituar Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë i turnamentit dhe Topin e Artë si lojtari më i mirë i turnamentit. Rossi është një nga tre lojtarët që i ka fituar të tre çmimet e Kupës së Botës, sëbashku me Garrincha në vitin 1962, dhe Mario Kempes në vitin 1978.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Biography for Paolo Rossi" [Biografia për Paolo Rossin]. IMDB. Marrë më 8 dhjetor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)