Papa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Papa ose Popa (nga greq. papas - át, babë, dhe lat.: papa - „at, baba“; sipas disave nga fjalët latine PAstor PAstorum - ″Bariu i barinjve″) është emërtimi (titulli fetar) që i jepet peshkopitRomës dhe kreut të Kishës katolike romake, përveç patriarkëve ortodoksëAleksandrisëEgjiptit dhe Papëve koptikë.

Qëndrimi dhe kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]