Benedikti XVI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Papa Benedikti XVI)
Jump to navigation Jump to search
Benedikti XVI
Pope Benedict XVI 1.jpg
papa i 265 i Kishës Katolike
Coat of Arms of Benedictus XVI.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 19 prill 2005
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 24 prill 2005
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Motoja Cooperatores veritatis
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Gjon Pali II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Joseph Alois Ratzinger
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Marktl, 16 prill 1927
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Firma Pope Benedict XVI Signature.svg

Papa Benedikti XVI (i lindur Joseph Alois Ratzinger 16 prill 1927, Marktl - v. , ) ishte papa i 265 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 prill 2005 dhe deri më 2013. Paraardhës i tij ishte Papa Gjon Pali II, ndërsa pasardhësi Françesku II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Gjon Pali II
Papë
19 prill 2005
Pasardhësi 
Francesku II