Jump to content

Papillon (libër)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papillon
AutorHenri Charrière
ShtetiFrancë
GjuhaFrëngjisht
BotoiRobert Laffont (frëngjisht)
Hart-Davis, MacGibbon (anglisht)
Faqe516 (në frëngjisht)
Përcjellet ngaBanco 

Papillon është një roman autobiografik i shkruar nga Henri Charrière, botuar për herë të parë në Francë më 30 prill 1969. Papillon është nofka e Charrière.[1] Romani detajon burgosjen e pretenduar të Papillonit dhe arratisjen pasuese nga kolonia penale franceze e Guajanës Franceze (në të vërtetë ai kurrë nuk kishte vizituar ishullin) dhe përfshin një periudhë 14-vjeçare midis viteve 1931 dhe 1945.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri është një tregim i një periudhe 14-vjeçare në jetën e Papillon (26 tetor 1931 deri më 18 tetor 1945), duke filluar kur ai u dënua gabimisht për vrasje në Francë dhe u dënua me një jetë të rëndë në Bagne de Cayenne, kolonia penale e Cayenne në Guajanën Franceze e njohur si Ishulli i Djallit. Ai përfundimisht u arratis nga kolonia dhe u vendos në Venezuelë, ku jetoi dhe lulëzoi.

Pas një qëndrimi të shkurtër në një burg në Caen, Papillon u vendos në bordin e një anijeje për në Amerikën e Jugut, ku mësoi për jetën brutale që të burgosurit kaluan në koloninë e burgut. Dhuna dhe vrasjet ishin të zakonshme midis të dënuarve. Burrat u sulmuan për shumë arsye, përfshirë paratë, të cilat më së shumti mbaheshin në një karikues (një cilindër metalik i zbrazët i fshehur në rektum; i njohur gjithashtu si një plan d 'evazion, plan, ose "supozitor shpëtimi").[2] Papillon u miqësua me Louis Dega, një ish-bankier i dënuar për falsifikim. Ai ra dakord të mbrojë Dega nga sulmuesit që përpiqen të marrin ngarkuesin e tij.

Me të arritur në koloninë penale, Papillon deklaroi se ishte i sëmurë dhe u dërgua në spital. Atje ai bashkëpunoi me dy burra, Clousiot dhe André Maturette, për të shpëtuar nga burgu. Ata planifikuan të përdorin një varkë me vela të fituar me ndihmën e kolonisë së lebrozëve të lidhur në ishullin Pigeon. Lumi Maroni i çoi në Oqeanin Atlantik dhe ata lundruan në veriperëndim, duke arritur në Trinidad.[3]

Trinidad treshes u bashkuan me tre të arratisur të tjerë; ata u ndihmuan nga një familje britanike, peshkopi holandez i Curaçao dhe disa të tjerë. Afër vijës bregdetare të Kolumbisë, të arratisurit u panë. Era u dobësua dhe ata u kapën dhe u burgosën përsëri.

Në burgun kolumbian, Papillon u bashkua me një të burgosur tjetër për të shpëtuar. Disa distancë nga burgu, të dy vazhduan rrugët e tyre të ndara. Papillon hyri në gadishullin Guajira, një rajon i dominuar nga amerindianët. Ai u asimilua në një fshat bregdetar specialiteti i të cilit ishte zhytja në perla. Atje ai u martua me dy motra adoleshente dhe i ngopi të dyja. Pasi kaloi disa muaj në parajsën relative, Papillon vendosi të kërkonte hakmarrje kundër atyre që i kishin bërë padrejtësi.

Shpejt pasi u largua nga fshati, Papillon u kap dhe u burgos në Santa Marta, më pas u transferua në Barranquilla. Atje, ai u ribashkua me Clousiot dhe Maturette. Papillon bëri përpjekje të shumta arratisjeje nga ky burg, të gjitha dështuan. Ai u ekstradua përfundimisht në Guajanën Franceze.

Si ndëshkim, Papillon u dënua me dy vjet izolim në Saintle Saint-Joseph (një ishull në grupin Îles du Salut, 11 kilometra nga brigjet e Guajanës Franceze). Clousiot dhe Maturette ishin dhënë të njëjtën dënim. Pas lirimit, Papillon u transferua në Royal Island (gjithashtu një ishull në grupin Îles du Salut). Një përpjekje arratisjeje u prish nga një informator (të cilin Papillon e plagosi për vdekje). Papillonit iu desh të duronte edhe 19 muaj të izolimit. Dënimi i tij origjinal prej tetë vjetësh u zvogëlua pasi Papillon rrezikoi jetën e tij për të shpëtuar një vajzë të kapur në ujërat e infektuar me peshkaqen.

Pasi zyrtarët e Guajanës Franceze vendosën të mbështesnin regjimit Vichy pro-nazist, dënimi për përpjekjet për arratisje ishte vdekja, ose dënimi kapital. Papillon vendosi të mashtronte marrëzi në mënyrë që të dërgohej në azil në Royal Island. Të burgosurit e çmendur nuk mund të dënoheshin me vdekje për asnjë arsye dhe azili nuk ishte aq i ruajtur sa ishulli i Djallit. Ai bashkëpunoi në një përpjekje tjetër arratisjeje por dështoi; i burgosuri tjetër u mbyt kur anija e tyre u shkatërrua kundër shkëmbinjve. Papillon gati sa nuk vdiq gjithashtu.

Papillon u kthye te popullata e rregullt e të burgosurve në Royal Island pasi u "kurua" nga sëmundja e tij mendore. Ai kërkoi që të transferohej në Ishullin e Djallit, ishulli më i vogël dhe i konsideruar si ishulli më i "pashmangshëm" në grupin Îles de Salut. Papillon studioi ujërat dhe zbuloi mundësitë në një hyrje shkëmbore të rrethuar nga një shkëmb i lartë. Ai vuri re se çdo valë e shtatë ishte mjaft e madhe për të çuar një objekt lundrues mjaft larg në det sa të dridhej drejt kontinentit. Ai eksperimentoi duke hedhur thasë me arrë kokosi në hyrje.

Ai gjeti një të burgosur tjetër për ta shoqëruar, një pirat me emrin Sylvain. Ai kishte lundruar në Azinë Juglindore, ku dihej se sulmonte anijet, duke vrarë të gjithë në bord për paratë dhe mallrat e tyre. Të dy burrat u hodhën në hyrje, duke përdorur thasë me arrë kokosi për notim. Vala e shtatë i çoi në oqean. Pas disa ditësh zhvendosjeje nën diellin e pamëshirshëm, duke mbijetuar me tul kokosi, ata zbritën në territorin kontinent. Sylvain u fundos në rërë, pasi kishte braktisur thesin e tij të kokosit.

Në kontinent, Papillon hasi Cuic Cuic, i cili kishte ndërtuar një kasolle në një "ishull". Kasollja ishte vendosur në tokë të fortë e rrethuar me rërë dridhese; Cuic Cuic varej nga një derr për të gjetur rrugën e sigurt mbi rërën e detit. Burrat dhe derri u nisën për në Georgetown, Guajana Britanike, me anije. Papillon vendosi të vazhdojë në veriperëndim nën shoqërinë e pesë të arratisurve të tjerë. Duke arritur Venezuelën, burrat u kapën dhe u burgosën në kampe lëvizëse të paraburgimit në afërsi të El Dorado, një qytet i vogël minierash pranë rajonit të Gran Sabana. Duke mbijetuar kushte të vështira atje dhe duke gjetur diamante, Papillon u la i lirë. Ai fitoi shtetësinë dhe statusin e famshëm të Venezuelës disa vjet më vonë.

Ndikimi i Papillonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri ishte një sensacion i menjëhershëm dhe mëi shituri i menjëhershëm, duke arritur famë të gjerë dhe vlerësime kritike, dhe konsiderohet si një klasik i ditëve moderne. Pas botimit, ai kaloi 21 javë si më i shituri numër 1 në Francë, me më shumë se 1.5 milion kopje të shitura vetëm në Francë. Që atëherë 239 botime të librit janë botuar në të gjithë botën, në 21 gjuhë të ndryshme.[1]

Libri u botua për herë të parë në Francë nga Robert Laffont në vitin 1969. Libri u përshtat për një film Hollywood me të njëjtin emër në vitin 1973, me protagonistë Steve McQueen dhe Dustin Hoffman, si dhe |një tjetër në vitin 2017, me Charlie Hunnam dhe Rami Malek. Charrière gjithashtu publikoi një vazhdim të Papillon, të quajtur Banco, në vitin 1973.

Artisti italian i komikës Carlos Pedrazzini e përshtati Papillon në një libër komik, botuar nga El Tony.[4]

Papillon është përshkruar si "Historia më e madhe e aventurave të të gjitha kohërave" (Auguste Le Breton) dhe "Një klasik modern i guximit dhe eksitimit" (Janet Flanner, The New Yorker).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Charrière, Henri 1906-1973 [WorldCat.org]". www.worldcat.org (në anglisht). Marrë më 2016-08-21.
  2. ^ "Plans, Plan d'evasion, Chargers, etc". Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2019. Marrë më 21 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ The Wild Coats: The Guyanas. 2015
  4. ^ https://www.lambiek.net/artists/p/pedrazzini_carlos.htm