Paramilitar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Një paramilitar është një forcë funksioni i të cilit dhe organizimi janë të ngjashme me ato të një ushtaraku profesionist, por që nuk konsiderohet si pjesë e forcave të armatosura zyrtare.[1]

Termi'paramilitare është subjektiv, në varësi të asaj konsiderohet i ngjashëm me një forcë ushtarake, dhe çfarë statusi një forcë konsiderohet të ketë. Natyra e forcave paramilitare, pra ndryshon shumë sipas gjuhës dhe kontekstit.

Për shembull, në Irlandën Veriore,'paraushtarake i referohet çdo grup ilegal të armatosur me një qëllim politik, por në Kolumbi,'paramilitare të bëjë vetëm me të paligjshme të armatosura të krahut të djathtë grupeve (si Bashkuara Self-Defense Forcave të Kolumbisë) që nuk janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me qeverinë, ndërsa ilegale të armatosura të krahut të majtë grupeve të rebelimit kundër qeverisë (të tilla si Forcat e armatosura Revolucionare të Kolumbisë) janë referuar si guerile s.[2]

Shembuj të paramilitarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në varësi të kontekstit, paramilitarë mund të përfshihen:

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Specifica:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "paramilitary". Wiktionary. Marrë më 17 gusht 2010. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ BBC News website: Colombian civil conflict

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]