Parashutisti ushtarak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Parashutistët e ushtrive të Britanisë, Italisë dhe Shteteve të Bashkuara gjatë një stërvitje në Pordenone, Itali, 2019.

Një parashutist ushtarak është dikush i trajnuar për tu hedhur me parashutë në një operacion ushtarak dhe zakonisht funksionon si pjesë e një force ajrore. Parashutistët ushtarakë (trupat) dhe parashutat u përdorën për herë të parë në një shkallë të gjerë gjatë Luftës së Dytë Botërore për shpërndarjen dhe transportin e trupave. Parashutistët shpesh përdoren në sulme të befasishme, për të kapur objektiva strategjikë si fusha ajrore ose ura.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]