Parku Kombëtar Comoe

Coordinates: 9°0′0″N 4°0′0″W / 9.00000°N 4.00000°W / 9.00000; -4.00000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Parku Kombëtar Comoe
IUCN kategoria II (park kombëtar)
Pamje nga Parku
Parku Kombëtar Comoe me një ylber
Parku Kombëtar Comoe is located in Earth
Parku Kombëtar Comoe (Earth)
Koordinatat9°0′0″N 4°0′0″W / 9.00000°N 4.00000°W / 9.00000; -4.00000
Identifikuesi101424
ShtetiBregu i Fildishtë
Sipërfaqja11500


Parku Kombëtar i Comoé është një rezervë e biosferës dhe një Vend i Trashëgimisë BotëroreUNESCO-s në Distriktet Zanzan dhe Savanes në verilindje Bregut të Fildishtë. Kjo është zona më e madhe e mbrojtur në Afrikën Perëndimore, me një sipërfaqe prej 11,500 km2, dhe varion nga savana e Guinesë e lagur në zonën e thatë sudaneze.[1] Ky gradient i pjerrët klimatik veri-jugor lejon që parku të mbajë një mori habitatesh me një diversitet të mrekullueshëm të jetës. Disa lloje të kafshëve dhe bimëve gjejnë edhe strehën e tyre të fundit në disa prej llojeve të ndryshme të savanës, pyjeve, kullotave bregdetare, kullotave të shkëmbinjve ose ishujve të pyjeve

Peizazh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi i Comoe rrjedh nëpër park

Shkalla e lartë e klimës veri-jugore përfshin një numër të habitateve që përmbajnë një diversitet të shquar të jetës, duke e bërë atë savanën më biodiversale në botë dhe varion nga zona e thatë sudaneze në Guinea Savanna relativisht të lagësht. Këto habitate përfshijnë në pjesën më të madhe savanë të ndryshme, ishuj pyjore, pyje galerike dhe kullota bregore, duke siguruar kështu një shembull ideal të habitateve kalimtare nëpër zona të ndryshme klimatike. Lumi i Comoe, që rrjedh përgjatë Bregut të Fildishtë, gjithashtu lejoi që habitatet dhe shoqëritë bimore të vendosura normalisht të gjendeshin më tej në jug, si arka e pyllit të galerisë së dendur në afërsi të lumit.[2] Kjo shumëllojshmëri e habitateve në zona të ndryshme dhe zona e madhe e dedikuar për ruajtjen e burimeve natyrore e bën atë njësi ekologjike me rëndësi të veçantë dhe një vend i trashëgimisë botërore të UNESKO-s.

Fauna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bushbuck duke ushqyer pranë Stacionit të Kërkimit Comoé
Raptori që qëndron në një pyll të hapur gjatë sezonit të thatë

Parku Kombëtar i Comoe ka savanën më të biodiversitetit në botë dhe përbën kufirin verior për shumë lloje të kafshëve, si duiker dhe bongo.. Ka gjithsej 135 lloje gjitarësh në park. Kjo përfshin 11 lloje të primateve si baboon e ullirit, majmun e gjelbër, majmuni Diana, majmuni i vogël me hundën me majë, majmuni Mona, kolobus i zi dhe i bardhë, mangabey i bardhë dhe shimpanze. Janë të pranishëm gjithsej 17 lloje mishngrënësish, si luani, leopardi, pangolin gjigand, hyrax shkëmbor, hyena e dalluar dhe aardvark.[3] peciet e kërcënuara të gjitarëve përfshijnë elefantin afrikan, qen të egër dhe ndoshta një nga popullatat e fundit të mëdha të shimpanzave të lënë në Bregun e Fildishtë.

Flora[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Floodplains e Comoé lumit

Prona përmban rreth 620 specie bimore, të përbërë nga 191 lloje të lëndëve të drurit (62 pemë, 129 shkurre dhe rrushi) dhe 429 specie barishtore, duke përfshirë 104 kullosa. Parku përfshin habitate të ndryshme kalimtare, nga pyjet në savana, me bashkësi të ndryshme bimore tipike të rajoneve më jugore. Pyjet e galerisë, pyjet e hapura dhe kullota bregore ndodhen së bashku me të gjitha llojet e savanës, të cilat zënë rreth 90% të parkut Pylli përbëhet nga shumë pemë gjelbëruese. Në pyjet e galerisë Cynometra, është gjinia më dominuese, ndërsa arka e ishujve të pyllit të thatë janë përgjithësisht të banuara nga Anogeissus leiocarpus, Antiaris africana, Isoberlinia doka, Cola cordifolia, të kërcënuara në nivel kombëtar Chlorophora excelsa dhe Blighia unijugata. Në rrafshin e përmbytjes Hyparrhenia rufa është lloji më i zakonshëm.

Trashëgimi Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parku Kombëtar Comoe
UNESCO World Heritage Site
Referenca227

Parku u shtua fillimisht si një vend i Trashëgimisë Botërore për shkak të diversitetit të jetës së bimëve të pranishme në lumin Comoé, duke përfshirë pikat e pacenuara të pyjeve tropikale të shiut të cilat zakonisht gjenden vetëm në jug. Si një rrafshinë e mirë-eroduar midis dy lumenjve të mëdhenj, toka në këtë zonë është vend i tokave relativisht jopjellore dhe një regjimi lagështie të përshtatshme për një biodiversitet më të pasur se zonat përreth. Në vitin 2003 u shtua në listën e Vendeve të Trashëgimisë Botërore në Rrezik për shkak të gjuetisë, mungesës së menaxhimit, mbipopullimit të parkut nga kafshët, problemeve që u intensifikuan pas shpërthimit të Luftës Civile të Parë të Bregdetit.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Konaté, Souleymane; Kampmann, Dorothea (2010). Biodiversity Atlas of West Africa, Volume III: Côte d'Ivoire. Abidjan & Frankfurt/Main: BIOTA. ISBN 978-3-9813933-2-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Comoé National Park". IUCN. World Heritage Outlook. Marrë më 4 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ McGinley, Mark. "Comoé National Park, Côte d'Ivoire". Encyclopedia of Earth. United Nations Environment Programme-World Conservation. Marrë më 12 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]