Parku Kombëtar Mali i Tomorrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Parku Kombëtar "Mali i Tomorrit"
IUCN kategoria II (park kombëtar)
Mali Tomorr nga kalaja e Beratit
Mali Tomorr nga kalaja e Beratit
Harta që tregon vendndodhjen e Parku Kombëtar "Mali i Tomorrit"
Harta që tregon vendndodhjen e Parku Kombëtar "Mali i Tomorrit"
Koordinatat 40°25′12″V 20°48′00″L / 40.42000°V 20.80000°L / 40.42000; 20.80000Koordinatat: 40°25′12″V 20°48′00″L / 40.42000°V 20.80000°L / 40.42000; 20.80000
Identifikuesi 346
Shteti Shqipëri
Vendndodhja Ndodhet në Lindje të qytetit të Beratit dhe në veriperëndim të qytetit të Çorovodes. Bashkia Berat, Poliçan, Skrapar.
Sipërfaqja 23.444,2 ha
Krijimi 2012
Administrimi Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave


Parku Kombetar Mali i Tomorrit ka një sip 23444.2 ha dhe ndodhet në lindje të qytetit muze të Beratit. Ky park Kombetar ndodhet ne 2 Qarqe te mbedha si ai i Beratit dhe ai i Elbasanit 3 rrethe dhe pikerish ne Rrethin e Beratit me sip 8400 Ha, Rrethin e Skraparit 15 045 Ha dhe Rrethin e Gramshit 1278 Ha Në të ndodhet Mali i Tomorrit me lartesi prej 2 416 mbi nivelin e detit, që nga larg të jep përshtypjen e një kështjelle natyrore gjigante. Bukuritë natyrore të parkut janë evidente në çdo stinë.[1]


Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "AZKM". Parku Kombëtar "Mali i Tomorrit". AZMK. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 qershor 2019. Marrë më 3 qershor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]