Parku Kombëtar Sochi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Parku Kombëtar Sochi me bizon të Kaukazit bizon, në një pullë ruse.
Ujëvara të njohura përfshijnë Agura, Orekhovsky, Ivanovsky, dhe Polikarya, si dhe në Lugina e 33 ujëvarave

Parku Kombëtar Sochi (Rusisht: Сочинский национальный парк)është një park kombëtar në Kaukazin Perëndimor, në afërsi të qytetin e Sochi, në Jug të Rusisë.[1] Ky park është parku kombëtar i dytë më i vjetër i Rusisë, i themeluar më 5 maj 1983.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 43°03'00"N 39°47'00"V / 43.05°N 39.7833°D / 43.05; 39.7833Koordinatat: 43°03′00″V 39°47′00″L / 43.05°V 39.7833°L / 43.05; 39.7833