Jump to content

Parku Kombëtar i Thethit

Coordinates: 42°24′N 19°47′E / 42.4°N 19.78°E / 42.4; 19.78
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Parku Kombëtar Thethit)
Parku Kombëtar i Thethit
IUCN kategoria II (park kombëtar)
Parku Kombëtar i Thethit is located in Earth
Parku Kombëtar i Thethit (Earth)
Koordinatat42°24′N 19°47′E / 42.4°N 19.78°E / 42.4; 19.78
Identifikuesi12444
ShtetiShqipëria Shqipëria
QarkuShkodër
Qyteti i afërtKopliku
Sipërfaqja26,3 km2
Krijimi1966

Parku Kombëtar i Thethit është një park kombëtar që ndodhet në veri të Shqipërisë dhe është pjesë përbërëse e Parkut Kombëtar Alpet Shqiptare. Themeluar në vitin 1966, parku mbulon 2.630 ha (26.3 km2) dhe është vendosur në qendër të Alpeve Shqiptare, duke përfshirë pjesën më të madhe të Luginës së Shalës. Parku është themeluar për të mbrojtur ekosisteme të ndryshme dhe biodiversitetin dhe trashëgiminë kulturore dhe historike të rajonit. Mbizotërohet nga terrene të larta, me një larmi karakteristikash natyrore përfshirë lugina, lumenj, male, ujëvara, pyje të dendura dhe formacione shkëmbore. Unioni Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) e ka renditur parkun si të Kategorisë së II. Në mënyrë të veçantë, rajoni është identifikuar gjithashtu si një zonë e rëndësishme e shpendëve dhe bimëve. Në 2017, Theth është shpallur më tej një Qendër Historike e Mbrojtur.

Fshatrat e Thethit shpërndahen në luginën e sipërme të Shalës dhe janë bllokuar në të katër anët nga dy mijëra të shumtë si Radohima në perëndim, Arapi dhe Poplluka në veri dhe Jezerca në lindje. Duke qëndruar në 1.795 m (5.889 ft), Kalimi i Valbonës drejton një shteg malor në perëndim që ndan parkun nga Parku Kombëtar i Luginës së Valbonës. Si shumica e Alpeve Shqiptare, parku mbizotërohet nga shkëmbinj gëlqerorësh dhe dolomitesh dhe përmban tipare kryesore karstike si Kanioni i Grunas dhe muri jugor Arapi, i konsideruar si fytyra më e lartë e shkëmbit në Ballkan.

Për shkak të zonës së tij të kufizuar, parku karakterizohet nga një florë shumë e larmishme, me vlerësime që variojnë midis 1500 dhe 1650 specie bimësh, midis të cilave 70 specie janë të rrezikuara. Thethi është pjesë e një ekosistemi të madh të ruajtur, i cili është kryesisht i paprekur me cilësi të pacënuar. Ekzistojnë tre lloje të pyjeve që gjenden në park. Kati i lisit shtrihet nga një lartësi prej 600 metrash deri në 800 metra dhe mbizotëron, ndër të tjera nga lisi austriak, brirja orientale, hofornbeam, qoshe dhe hiri i lulëzuar. [9] Kati i ahut është i mbuluar kryesisht me ah të zakonshëm, bredh argjendi dhe sikor, midis 900 metra dhe 1.900 metra. [9] Kati alpin, i shtrirë në një lartësi prej 1.900 metra deri në 2.300 metra, karakterizohet nga bimë barishtore dhe shkurre më të dukshme ku në mesin e tyre janë dëllinja dhe shelgu. Për më tepër, bimët më të rëndësishme të këtij kati përfshijnë boronicë alpine, aster alpine, trefoil dhe trefoil të këmbëve të zakonshme të shpendëve.

Vetëm 20 lloje gjitarësh janë regjistruar brenda zonës së tokës së parkut. Për më tepër, gjitarë të mëdhenj si ariu kaf, dreri i drekës, kamxhiku, si dhe specie të rralla ose të rrezikuara si ujku gri, rrëqebulli dhe dhia e egër banojnë në park. Janë vërejtur 50 lloje zogjsh, me grabitqarë të tillë si shqiponja e artë, kastri më i vogël, këpucët më të vogla, robin, ferrën e zezë, shkurre të mbështetur nga e kuqja, capercaillie perëndimore dhe pjesët shkëmbore. Për shkak të dimrave të ashpër, parku ka pak specie zvarranikësh dhe amfibësh. Gjithsej 10 lloje zvarranikësh dhe 8 lloje amfibësh banojnë në park, përfshirë salamandrën alpine, bretkosë të zakonshme dhe trofta kafe.

Turizmi në Theth[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për parkun kombëtar të Thethit mund të orientohemi thjesht duke hapur Google Maps,por si mund të gjejmë bujtinat ,restorantet apo guida që të na ndihmojnë përgjatë udhëtimit tonë në Theth . Për këtë shërbejnë disa aplikacione që jo të gjithë i njohin . Kështu për të rezervuar nje bujtinë na ndihmon Booking.com apo për restorantet kemi Tripadvisor. Këto aplikacione ndihmojnë jo vetëm turistët por edhe vendasit qe duan të vizitojnë Thethin . Kështu rrugëtimi në Theth bëhet më i thjeshtë .

Së fundmi numri i bujtinave , restoranteve apo guidave po rritet ndjeshëm jo vetëm në Theth por në gjithë veriun e Shqiperisë, duke bërë kështu që Shqipëria të jetë destinacioni kryesor për pushimet.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]