Parku Kombëtar i Prespës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Parku Kombëtar i Prespës
IUCN kategoria II (park kombëtar)
Liqeni i Prespës dhe Ishulli "Qyteti i Vogël" pjesë e Parkut Kombëtar të Prespës
Harta që tregon vendndodhjen e Parku Kombëtar i Prespës
Harta që tregon vendndodhjen e Parku Kombëtar i Prespës
Koordinatat 40°49′32″V 20°53′55″L / 40.82556°V 20.89861°L / 40.82556; 20.89861Koordinatat: 40°49′32″V 20°53′55″L / 40.82556°V 20.89861°L / 40.82556; 20.89861
Identifikuesi 181967
Shteti Shqipëria Shqipëria
Rrethi Korçë, Devoll
Qarku Korçë
Sipërfaqja 27,750 ha [1]
Krijimi 18 shkurt, 1999[1]
Prespa Lake National Park Sign.jpg

Parku Kombëtar i Prespës ndodhet në qarkun e Korçës, rrethet e Korçës dhe Devollit, dhe është parku më i madh në Shqipëri.[1] Sipërfaqja e tij 27 750 ha përfshin dhe dy liqenet e Prespës.[2]

Parku është një zonë e rëndësishme për shpendët, në mënyrë të veçantë për llojin globalisht të kërcënuar, karabullakun (Phalacrocorax pygmeus).[3] Është zona ku takohen dhe lloje të tjerë globalisht të kërcënuar si Lutra lutra, Rhinolophus sp. dhe M. capaccinii, Pelecanus crispus dhe P. onocrotalus.[3] Shpatet e Malit të Thatë zihen nga pyje ahu dhe kullotat subalpine e alpine, ku takohen disa bimë të rralla. Brenda zonës ndodhet dhe mjaft zona me vlera arkeologjike dhe biospeleologjike, në mënyrë të veçantë për lakuriqët e natës.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "RRJETI I ZONAVE TE MBROJTURA NE SHQIPERI" (PDF). mjedisi.gov.a. mjedisi.gov.al. Marrë më 24 maj 2016.
  2. ^ "Parku Kombëtar i Prespës". www.albania.al. www.albania.al. Marrë më 18 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c "Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura në Shqipëri". akzm.gov.al. akzm.gov.al. Marrë më 24 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Burime
  • Plani i Menaxhimit të PArkut Kombëtar të Prespës në Shaqipëri 2014-2024, Shqipëri: Ministria e Mjedisit, 2014 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]