Parku Natyror i Korab-Koritnikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Parku Natyror i Korab-Koritnikut
Mali Bardhe.jpg
Mali i Bardhë
Vendndodhja Qarku i Kukësit, Qarku i Dibrës
Qyteti i afërt Kukësi dhe Peshkopia
Sipërfaqja 55,550 hectare (555.5 km2)
Krijimi 21 dhjetor 2011
Administrimi Ministria e Turizmit dhe Mjedisit e Shqipërisë

Parku Natyror i Korab-Koritnikut është një park natyror në lindje të Shqipërisë dhe formon një pjesë të Brezit të Gjelbër Evropian, e cila shërben si një tërheqje për llojet bimore dhe shtazore të rrezikuara.[1] Përfshin 55,550 hectare (555.5 km2) të terrenit malor alpin, me lugina, lumenj, liqene akullnajore, shpella, kanione, pyll të dendur halore dhe gjetherënës.[2][3] Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) e ka renditur parkun si Kategoria IV. Të dytë, Koritniku dhe Korabi janë njohur si një Zonë e Rëndësishme e Bimëve me rëndësi ndërkombëtare nga Plantlife.[4]

Parku Natyror i Korab-Koritnikut fillon në kufirin me Kosovën në veri përgjatë kufirit me Maqedoninë e Veriut deri në Malet Desha në jug. Parku i natyrës mban emrin e Maleve të Korabit dhe Malit të Koritnikut. Korabi është maja më e lartë si e Shqipërisë dhe e Maqedonisë së Veriut, që qëndron në një lartësi prej 2,764 metra (9,068 ft) Ai është gjithashtu një nga dy samitet në Evropë, i cili është pika më e lartë për më shumë se një vend dhe gjithashtu maja e 18-të më e spikatur e malit në Evropë.[5][6] Maja është një masiv malor shumë i thyer dhe përbëhet kryesisht nga shist argjilor dhe gur gëlqeror i periudhës Paleozoike me struktura blloku dhe gjithashtu shkëmbinj gipsi të permo Triasikut të dëmtuar rëndë. Në anën perëndimore, mali bie pjerrta mbi muret shkëmbore, ndërsa ana veriore përbëhet nga shkëmbinj të shkrifët.[7]

Parku i natyrës përjeton një klimë mesatare të lagësht kontinentale me dimra të lagësht të ftohtë dhe vera të nxehta të thata. Për shkak të një ndryshueshmërie të madhe në lartësi, një larmi e pasur e klimave, florës dhe faunës mund të gjendet brenda territorit. Ajo bie brenda maleve Dinarike pyjet e përziera dhe pyjet e Ballkanit përziera tokësore Ekorajonet e Palearctic gjethegjerë butë dhe pyje të përziera Biome . Pyjet përbëhen nga specie të ndryshme të pemëve gjetherënëse dhe halore dhe një larmi e madhe lulesh të egra. Nivelet e bimësisë dallohen bazuar në lartësi të ndryshme, pyje lisi 400 to 900 metra (1,300–3,000 ft), halore dhe pyje ahu me pyje me gjethe të përziera nga 1,000 to 2,000 metra (3,300–6,600 ft) mbi nivelin e detit . Shpatet e livadheve malorë janë kryesisht të mbuluara me pyje gjetherënës. Llojet më të zakonshme të pemëve në park janë bredhi argjendi, pisha austriake, pisha boshnjake, pisha maqedonase dhe alder i zi . Pyjet e dushkut mund të gjenden në lartësitë e ulëta duke përfshirë shkozën orientale, lisin e zbukuruar, lisin maqedonas dhe panjën e fushës .

Fauna përfaqësohet nga 37 lloje gjitarësh. Gjitarë të mëdhenj si ariu i murrmë, ujku gri, rrëqebulli i Ballkanit, [8] kaprolli, derri i egër, nusela, kungulli i pishës dhe ketri i kuq mund të gjenden në zonë. Përmban gjithashtu një shumëllojshmëri habitatesh të përshtatshme që mbështesin popullata të dendura zogjsh si shqiponja e artë, kapërdheja perëndimore, fajkoja peregrine, gumëzhitja e zakonshme, rrotulluesja, owl-shqiponja, shkaba e griffonit , lisi i lajthisë dhe shumë të tjerë.[9]

Malet e Korabit
Korabi
Mali i Gramës

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "RRJETI I ZONAVE TË MBROJTURA NË SHQIPËRI" (PDF). mjedisi.gov.al. fq. 2. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 2017-09-05. Marrë më 2017-09-05.
  2. ^ "Korab - Koritnik Natural Park Management Plan" (PDF). researchgate.net (në anglisht). fq. 9.
  3. ^ "Vlerësimi Strategjik Mjedisor për Planin e Integruar Ndersektorial te Bregdetit" (PDF). planifikimi.gov.al. fq. 44. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 2017-10-28. Marrë më 2017-10-27.
  4. ^ IUCN, World Wide Fund for Nature, Plantlife. "Important Plant Areas of the south and east Mediterranean region" (PDF). portals.iucn.org (në anglisht). fq. 75.Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  5. ^ "The King of the Mountains" (PDF). dmwcorg.tk (në anglisht). fq. 24. At 2764 meters Korab peak is one of only two summits in Europe which are the highest point for more than one country.
  6. ^ "EUROPE ULTRA-PROMINENCES 99 Peaks with Prominence of 1,500 meters or greater". peaklist.org (në anglisht).
  7. ^ "Korab - Koritnik Natural Park Management Plan" (PDF). researchgate.net (në anglisht). fq. 25.
  8. ^ "Balkan Lynx Conservation". fightingforhope.wordpress.com (në anglisht). 9 gusht 2013. Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!)
  9. ^ "Korab - Koritnik Natural Park Management Plan" (PDF). researchgate.net (në anglisht). fq. 41.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]