Jump to content

Partia Demokratike e Italisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Partia Demokratike
Partito Democratico
ShkurtesaPD
UdhëheqësiNicola Zingaretti
PresidentiValentina Cuppi
Themeluar14 Tetor 2007
SeliaVia Sant'Andrea delle Fratte, 16 00186 Romë
Krahu i të rinjveGiovani Democratici
ParimiC'è un'Italia più bella
(Ka një Itali më të bukur)
Deputetët
90 / 630
Senatorë
35 / 320
Faqja zyrtare
partitodemocratico.it

Partia Demokratike (PD) është parti politike e qendrës së majtë italiane, e themeluar 14 tetor 2007.

Sipas Manifestin e vlerave të miratuara nga partia 16 shkurt 2008, Partia Demokratike ka për qëllim të ndihmojë në ndërtimin dhe konsolidimin, në Evropë dhe në botë, një reformist të gjerë varg dhe pro-evropian i qendrës së majtë, duke punuar në një marrëdhënie organike me forcat kryesore socialiste, demokratike dhe progresive dhe promovimin e veprime të përbashkëta.

PD është partia më e madhe italiane për vota (Raportuar si në zgjedhjet e përgjithshme të 2013) dhenumri i deputetëve (Raportuar si në Legjislaturës XVII), si dhe forca e parë politike në italiane e qendrës së majtë. Më 29 korrik 2009, në fund të fazës së anëtarësimit në kongres, partia shpall 820 607 anëtarët, duke dëshmuar të jetëpartia e dytë më e madhe në Evropë sipas numrit të abonentëve, e ndjekur nga CDU gjermane dhe spanjolle PP.

Në nivel evropian,PD është bashkuar zyrtarisht, 27 shkurt 2014, Partia e Socialistëve Evropianë me të cilin ai e kishte marrë tashmë një marrëdhënie të ngushtë pune formuar në vitin 2009, Grupi Parlamentar i Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratët.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]