Partia Popullore Zvicerane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Partia Popullore Zvicerane /
Bashkimi Demokratik i Qendrës
Schweizerische Volkspartei (Gjermanisht)
Union démocratique du centre (Frëngjisht)
Unione Democratica di Centro (Italisht)
Partida Populara Svizra (Romansh)
Themeluar22 Shtator 1971
SeliaBrückfeldstrasse 18 CH-3001 Berne
Krahu i të rinjveTë rinjtë SVP
Anëtarësimi (2015)90,000[1]
Ideologjia
Krahu politikPolikat e krahut të djathtëA[›][14]
Përkatësia evropianeAsnjë[note 1]
Parimi"Cilësia zvicerane, partia e shtresës së mesme"
Faqja zyrtare
svp.ch (në gjermanisht)

Partia Popullore Zvicerane ( gjermanisht: Schweizerische Volkspartei , SVP; Romansh: Partida Populara Svizra , PPS), e njohur gjithashtu si Unioni Demokratik i Qendrës ( Frëngjisht: Union démocratique du centre, UDC; italisht: Unione Democratica di Centro, UDC), është një parti politike nacional-konservatore, [15] [16] populiste e krahut të djathtë në Zvicër . Kryesuar nga Marco Chiesa, është partia më e madhe në Asamblenë Federale, me 53 anëtarë të Këshillit Kombëtar [17] dhe 6 të Këshillit të Shteteve .

Ideologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicionet e SVP-së në spektrin politik zviceran (2007).

SVP i përmbahet konservatorizmit kombëtar, duke synuar ruajtjen e sovranitetit politik të Zvicrës dhe një shoqëri konservatore. [18] Për më tepër, partia promovon parimin e përgjegjësisë vetjake dhe është skeptike ndaj çdo zgjerimi të shërbimeve qeveritare. Ky qëndrim është më i dukshëm në refuzimin e anëtarësimit të Zvicrës në Bashkimin Evropian, në refuzimin e përfshirjes ushtarake jashtë vendit dhe në refuzimin e rritjes së shpenzimeve të qeverisë për mirëqenien sociale dhe arsimin.

Theksi i politikave të partisë qëndron në politikën e jashtme, politikën e imigracionit dhe të sigurisë së vendit, si dhe në politikën e taksave dhe të mirëqenies sociale. Midis kundërshtarëve politikë, SVP ka fituar një reputacion si një parti që mban një qëndrim të vijës së ashpër.

Politikë e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në politikën e saj të jashtme, SVP kundërshton përfshirjen në rritje të Zvicrës në organizatat ndërqeveritare dhe veçanërisht ato mbikombëtare, duke përfshirë OKB- në, ZEE-në, BE- në, traktatet e Shengenit dhe Dublinit, dhe lidhjet më të ngushta me NATO-n . Partia qëndron për një neutralitet të rreptë të vendit dhe ruajtjen e rolit të fortë të ushtrisë zvicerane si institucioni përgjegjës për mbrojtjen kombëtare. Ata besojnë se ushtria duhet të mbetet një forcë milicie dhe kurrë nuk duhet të përfshihet në ndërhyrjet jashtë vendit.

Në qershor dhe korrik 2010, partia përdori sezonin e brishtë për të përhapur nocionin e "Zvicrës së Madhe", ku në vend që Zvicra të anëtarësohej në BE, rajonet kufitare të fqinjëve të Zvicrës do t'i bashkoheshin Zvicrës, paraqitur në korrik në formën e një mocioni. në Këshillin Federal nga Dominique Baettig, nënshkruar nga 26 këshilltarë të SVP. [19] [20] [21] [22] Disa, si gazeta Die Welt, gjithashtu kanë spekuluar se nisma mund të jetë një përgjigje ndaj sugjerimit të Muammar al-Gaddafi për të shpërbërë Zvicrën dhe për të ndarë territorin e saj midis vendeve fqinje . [23]

Emigracioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skeda:Spp-poster.jpg
Posteri, me sloganin "Të krijojmë siguri", rrjedh nga propozimi i SVP-së i vitit 2007 për një ligj të ri që do të autorizonte dëbimin e të huajve kriminelë. [24] [25]
Posteri i SVP kundër emigrimit "të pakontrolluar" mysliman.

Në politikën e saj të imigracionit, partia angazhohet të bëjë ligjet e azilit më të rrepta dhe të reduktojë imigracionin. SVP paralajmëron për imigrimin në sistemin e mirëqenies sociale dhe kritikon përqindjen e lartë të të huajve në mesin e përfituesve të sigurimive publike dhe programeve të tjera të mirëqenies sociale. Sipas mendimit të partisë, përfitime të tilla janë humbje e parave të taksapaguesve. Anëtarë të shumtë të SVP-së kanë treguar se janë kritikë ndaj Islamit duke marrë pjesë në polemikën e minareve, gjatë së cilës ata shtynë një nisëm për ndalimin e ndërtimit të minareve. Në nëntor 2009, ky ndalim fitoi shumicën e votave (57.5%) dhe u bë një amendament i Kushtetutës së Zvicrës. Megjithatë, katër minaret ekzistuese nuk u prekën nga legjislacioni i ri. Fitoret e tjera të fundit të SVP-së në lidhje me politikën e imigracionit përfshijnë nismat popullore federale " për dëbimin e të huajve kriminelë " (52.3%) dhe " Kundër imigracionit masiv " (50.3%) në 2010 dhe 2014 respektivisht.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SVP mbështet ekonominë e anës së ofertës . Pra, partia është ithtare i taksave më të ulëta dhe është kundër shpenzimeve të deficitit . SVP nuk është aq liberale në aspektin e politikës së saj bujqësore pasi, duke pasur parasysh se është partia më popullore në mesin e fermerëve, ajo refuzon të ulë subvencionet bujqësore ose të kufizojë sistemin aktual të pagesave direkte për fermerët, për të siguruar që bizneset më të mëdha bujqësore të mos dominojnë tregun. Zgjerimi i Zonës Shengen drejt lindjes u pa me skepticizëm nga SVP, të cilën e lidhi me emigracionin ekonomik dhe shkallën më të lartë të krimit.

Mjedisi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për sa i përket politikës mjedisore, transportit dhe energjisë, SVP kundërshton masat qeveritare për mbrojtjen e mjedisit . Në politikën e saj të transportit, partia prandaj miraton zgjerimin e rrjetit të autostradave zvicerane dhe është kundër preferencës së transportit publik mbi transportin individual. Ajo mbështet ndërtimin e Megaprojekteve si AlpTransit, por kritikon rritjen e kostos dhe kërkon më shumë tejdukshmëri/transparencë. Në fushën e mjedisit dhe politikës së energjisë, SVP është kundër taksës së karbonit dhe mbështet përdorimin e energjisë bërthamore . Në kontekstin e reduktimit e lëshimeve të CO 2, SVP citon ndikimin e kufizuar të Zvicrës dhe në vend të kësaj mbështet marrëveshjet globale dhe ligjërisht të detyrueshme për të adresuar ndryshimet klimatike globale .

Politika sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në politikën e mirëqenies sociale, SVP refuzon zgjerimin e shtetit të mirëqenies dhe mbështet një shoqëri konservatore. Ajo kundërshton financimin publik të pushimit të lehonisë dhe çerdheve . SVP ka përqindjen më të vogël të grave në mesin e partive të përfaqësuara në Asamblenë Federale të Zvicrës . Në politikën e saj arsimore, ajo kundërshton prirjet për të zhvendosur përgjegjësinë e edukimit të fëmijëve nga familjet tek institucionet publike. Në përgjithësi, partia mbështet forcimin e masave për parandalimin e krimit ndaj krimeve sociale dhe, veçanërisht në fushat e politikës së mirëqenies sociale dhe politikës arsimore, kthimin në meritokraci .

Rezultatet e zgjedhjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli Kombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Vota popullore, 1919-2019. SVP-ja (deri në 1971 BGB në të gjelbërt) në 1999 zvogëloi në papërfillshmëri partitë e tjera të djathta.
Partia Popullore Zvicerane është partia më e madhe e verilindjes së shtetit, duke përfshirë Zyrihun dhe Bernën, dhe është partia më e madhe në 10 legjislatura kantonale (me të gjelbërt, të paktën deri në 2022).
Harta e kantoneve zvicerane të ngjyrosura sipas partisë e cila mori më shumë vota në zgjedhjet për Këshillin Kombëtar në vitin 2015. Partia Popullore Zvicerane mori numrin më të madh të votave në 16 nga 26 kantone zvicerane (ngjyrosur me të gjelbërt).
Zgjedhjet Votat % Vendet +/-
1971 217,908 11.1 (#4)
23 / 200
1975 190,445 9.9 (#4)
21 / 200
2
1979 210,425 11.6 (#4)
23 / 200
Increase 2
1983 215,457 11.1 (#4)
23 / 200
1987 211,535 11.0 (#4)
25 / 200
Increase 2
1991 240,353 11.9 (#4)
25 / 200
1995 280,420 14.9 (#4)
29 / 200
Increase 4
1999 440,159 22.5 (#1)
44 / 200
Increase 15
2003 561,817 26.6 (#1)
55 / 200
Increase 11
2007 672,562 28.9 (#1)
62 / 200
Increase 7
2011 641,106 26.6 (#1)
54 / 200
8
2015 740,954 29.4 (#1)
65 / 200
Increase 11
2019 620,343 25.59 (#1)
53 / 200
12
 1. ^ The Swiss Confederation — A Brief Guide. Federal Chancellery. 2015. fq. 18. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 dhjetor 2016. Marrë më 14 dhjetor 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Switzerland election: Victory for nationalist Swiss People's Party". Belfast Telegraph. 19 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Skenderovic 2009, p. 124: "... and prefers to use terms such as 'national-conservative' or 'conservative-right' in defining the SVP. In particular, 'national-conservative' has gained prominence among the definitions used in Swiss research on the SVP.".
 4. ^ a b Geden 2006, f. 95.
 5. ^ "Switzerland - Political parties". Norwegian Centre for Research Data. Marrë më 27 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Svante Ersson; Jan-Erik Lane (28 dhjetor 1998). Politics and Society in Western Europe. SAGE. fq. 108–. ISBN 978-0-7619-5862-8. Marrë më 17 gusht 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Aleks Szczerbiak; Paul Taggart (2008). Opposing Europe?: The Comparative Party Politics of Euroscepticism: Volume 2: Comparative and Theoretical Perspectives. Oxford University Press. fq. 70–. ISBN 978-0-19-925835-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Skenderovic 2009, ff. 9, 123–172.
 9. ^ Mazzoleni, Oskar (2007), "The Swiss People's Party and the Foreign and Security Policy Since the 1990s", Europe for the Europeans: The Foreign and Security Policy of the Populist Radical Right, Ashgate, fq. 223, ISBN 9780754648512 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Switzerland: Selected Issues (EPub). International Monetary Fund. 10 qershor 2005. fq. 97–. ISBN 978-1-4527-0409-8. Marrë më 19 korrik 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Anti-immigration2015
 12. ^ Peri Bearman; Rudolph Peters (28 gusht 2014). The Ashgate Research Companion to Islamic Law. Ashgate Publishing. fq. 261. ISBN 978-1472403711. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Alexandre Afonso. "What does the Swiss immigration vote mean for Britain and the European Union?". Political Studies Association. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2016. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 29 mars 2016 (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^
 15. ^ Skenderovic 2009.
 16. ^ Daniel Kübler; Urs Scheuss; Philippe Rochat (2013). "The Metropolitan Bases of Political Cleavage in Switzerland". përmbledhur nga Jefferey M. Sellers; Daniel Kübler; R. Alan Walks; Melanie Walter-Rogg (red.). The Political Ecology of the Metropolis: Metropolitan Sources of Electoral Behaviour in Eleven Countries. ECPR Press. fq. 211. ISBN 978-1-907301-44-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Election 2015 results in graphics". Swiss Broadcasting Corporation. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2015. Marrë më 21 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Cormon 2014.
 19. ^ Capodici, Vincenzo (22 korrik 2010). ""Kanton Baden-Württemberg": Für Deutschland ein herber Verlust". Basler Zeitung (në gjermanisht). Marrë më 15 shkurt 2011.
 20. ^ Henckel, Elisalex (11 qershor 2010). "SVP will Baden-Württemberg der Schweiz angliedern". Die Welt Online (në gjermanisht). Marrë më 15 shkurt 2011.
 21. ^ Henckel, Elisalex (15 korrik 2010). "Viele Baden-Württemberger wären gerne Schweizer". Die Welt Online (në gjermanisht). Marrë më 15 shkurt 2011.
 22. ^ Wyborcza, Gazeta (22 korrik 2010). "Greater Switzerland just might take off". Presseurop. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2014. Marrë më 15 shkurt 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Letvik, Håkon (24 korrik 2010). "Idé om Stor-Sveits skaper munterhet". Aftenposten (në norvegjisht). Berlin. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2011. Marrë më 15 shkurt 2011.
 24. ^ Sciolino, Elaine (8 tetor 2007). "Immigration, Black Sheep and Swiss Rage". New York Times. Schwerzenbach. Marrë më 15 shkurt 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Foulkes, Imogen (6 shtator 2007). "Swiss row over black sheep poster". BBC News. Geneva. Marrë më 15 shkurt 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "note", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="note"/>