Partia Rome e Bashkuar e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Partia Rome e Bashkuar e Kosovës (shkurt PREBK; Partia Romani Yekhipeski pi Kosova, shkurt PRYK) është një parti politike e Kosovës, e cila përfaqëson minoritetet romë. Partia u themelua më 12 qershor 2005.

Historia zgjedhore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

zgjedhjet parlamentare të vitit 2004, partia fitoi 0.2% të votave popullore dhe 1 nga 120 ulëse në Kuvendin e Kosovës, të mbajtura nga Zilfi Merdža.

zgjedhjet e vitit 2017 Albert Kinoli fitoi një vend në kuvend me partinë duke fituar 955 vota për 0.13% të votave. Në vitin 2018, Partia Rome e Bashkuara iu bashkua pesë partive të tjera në kërkimin e dorëheqjes së Gjergj Dedaj, pasi ai iu referua Turqisë dhe Serbisë si "sundimtarë mizorë", të cilët po kërkojnë të rimarrin ndikimin e tyre në Kosovë.[1]

zgjedhjet parlamentare të vitit 2019, partia fitoi 0.12% të votave popullore dhe 1 ulëse në kuvend.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosovo Minority MPs Threaten to Quit Govt over 'Hate Post'" (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]