Partia Zvicerane e Punës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Partia Zvicerane e Punës ( gjermanisht: Partei der Arbeit der Schweiz  ; frëngjisht: Parti Suisse du Travail - Parti Ouvrier et Populaire  ; italisht: Partito Svizzero del Lavoro – Partito Operaio e Popolare ) është një parti komuniste që vepron në Zvicër . Ajo është e lidhur me grupin E Majta Europiane e Bashkuar-E majta e Gjelbër NordikeParlamentin Evropian, megjithëse Zvicra nuk është në BE .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia u themelua në vitin 1944 nga Partia Komuniste e Zvicrës, që asokohe ishte e jashtligjshme. Më 21 maj u mbajt konferenca themeluese e Federatës së Bazelit. Më 14-15 tetor të të njëjtit vit u mbajt Kongresi i parë i Partisë i partisë në Zyrih . Léon Nicole u zgjodh President dhe Karl Hofmaier Sekretar i Përgjithshëm. Më 6–7 tetor 1945 u mbajt Kongresi i Dytë në Gjenevë . Në këtë kohë partia kishte 20 000 anëtarë. Më 30 nëntor - 1 dhjetor Kongresi i 3-të në Cyrih . Më 27 korrik në Bernë u mbajt Konferenca e Partisë Zvicerane. Karl Hofmaier u detyrua të largohet nga posti i tij për shkak të një skandali financiar. Në zgjedhjet kombëtare të vitit 1947 partia mori 5,1% të votave.

Skeda:Swiss Labour Party 2006 Bern Election Poster.jpg
Poster për zgjedhjet e vitit 2006 për Këshillin e Madh të Bernës .

Zgjedhjet kombëtare të vitit 2007[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke mbajtur dy vende në Këshillin Kombëtar të Zvicrës në zgjedhjet e 2007-ës, partia kishte kandidatë në kantonet e Zyrihut, Vadit, Gjenevës dhe Tiçinos më vete; në Kështjellrejas kandidati u shfaq në një listë të përbashkët me Solidaritetin . Ndërsa në vitin 2007 ishte e ngjashme me rezultatet e partisë në 2003 (0.7%), partia humbi vendin e mbajtur nga Josef Zisyadis, ndërsa ruajti vendin e mbajtur nga Marianne Huguenin . [1] Megjithatë, më 1 nëntor 2007 Huguenin njoftoi dorëheqjen e saj nga Këshilli Kombëtar për t'u fokusuar në pozicionin e saj si kryebashkiake e Renensës, Vad duke e lënë Zisyadis të marrë vendin e Partisë në Këshillin Kombëtar që përfaqëson Vaud. [2]

Rezultatet kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli Kombëtar (Nationalrat/Conseil National/Consiglio Nazionale/Cussegl Naziunal)
Viti i zgjedhjeve Votat e përgjithshme % e
votës së përgjithshme
Vendet e përgjithshme të fituara +/-
1947 49,353 5.01
7 / 194
-
1951 25659 2.7
5 / 196
2
1955 25,060 2.6
4 / 196
1
1959 26,346 2.7
1 / 196
3
1963 21,088 2.2
4 / 200
3Increase
1967 28723 2.9
5 / 200
1Increase
1971 51,341 2.6
5 / 200
0
1975 45,799 2.4
4 / 200
1
1979 38,187 2.1
3 / 200
1
1983 17488 0.9
1 / 200
2
1987 15,528 0.8
1 / 200
0
1991 15,871 0.8
2 / 200
1Increase
1995 22850 1.18
3 / 200
1Increase
1999 18,569 1.0
2 / 200
1
2003 14,595 0,68
2 / 200
0
2007 17218 0.74
1 / 200
1
2011 21,482 0.54
0 / 200
1
2015 21,574 0.4
1 / 200
1Increase
2019 25,427 0.6
1 / 200
0
  1. ^ "Nationalrat 2007". Politik-stat.ch. Marrë më 2016-01-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Site de Marianne Huguenin - Je dois faire un choix. Et j'ai choisi Renens". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)