Pashalimani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pashalimani para rinovimit nga turqit

Baza Detare Pashaliman (turqisht: Paşalimanı) është një nga dy bazat kryesore të marinës shqiptare (tjetra është në Durrës). Ajo është e vendosur në fundin jugperëndimor të Gjirit të Vlorës pranë Orikumit. Gjithashtu baza e vogël detare në 25 Kilometra më tej në veri të ishullit të Sazanit i përket bazës detare Pashaliman.

Pashaliman u bë i njohur ndërkombëtarisht kur, pas themelimit të Paktit të Varshavës në vitin 1955, në të cilin Shqipëria ishte një anëtar themelues, Bashkimi Sovjetik u vendos në dymbëdhjetë nëndetëset e saj të NATO-s të përcaktuara si një klasë e uiski. Pashaliman ishte baza e vetme ushtarake sovjetike në Mesdhe në vitet 1950 dhe sovjetikët investuan shuma të konsiderueshme në zgjerimin e bazës së dhënë me qira. Kur liderja shqiptare dhe lideri i partisë Enver Hoxha e kapi partinë kineze në vitet 1960/61 në fillim të mosmarrëveshjes midis Bashkimit Sovjetik dhe Kinës dhe i bëri thirrje BRSS-së për t'i dhënë fund pranisë së saj ushtarake në Shqipëri, Moska kërcënoi të vriste Vlorën në prill 1961 Largimi i humbjes së bazës dhe njoftimi i të gjitha ndihmave ekonomike dhe ushtarake. Megjithatë, pushtimi i Vlorës nuk ndodhi, pasi përshkallëzimi i Luftës së Ftohtë pushtoi Moskën në vende të tjera.

Kur Bashkimi Sovjetik atëherë tërhoqën nëndetëset e tyre nga Shqipëria, Hoxha përshtatshme për katër nga 1955 dhe 1956 anije të ndërtuar (S-241, S-242, S-358, S-360) me Shqipërinë ekipet u dëbuan dhe prandaj, sipas tij, janë pronë shqiptare. Anije fillimisht u operuan me ndihmë kineze. Kur kjo nuk ndodhi në fund të viteve 1960, u bë gjithnjë e më e vështirë. Anija e parë u mbyll në vitin 1976 dhe u përdor si furnizues i pjesëve rezervë për të tjerët. Varkë e fundit u çaktivizua në vitin 2003. Të katër këta ishin më pas në gjendje gjithnjë e neglizhente në një skelë në pjesën veriore të portit të Pashalimanit. Megjithatë, në 2012, tre nga katër nëndetëset thuhet se janë shitur dhe hedhur si hekur. Ngjarjet përreth tërheqjen e sovjetikëve dhe blerjen shqiptar të nëndetëseve nga Ismail Kadare përshkruar në romanin Dimri i madh ( "Dimri i Madh", 1977). Pas përfundimit të regjimit komunist u poshtërua baza, dhe në të ashtuquajturën rebelim të lotarisë të vitit 1997, u shkatërrua. Pas kësaj, ajo u rinovua nga Turqia si pjesë e një marrëveshjeje shqiptaro-turke, e cila që atëherë ka edhe të drejtën e përdorimit. Në maj të vitit 2009, i pari ri-ndërtuar në Shqipëri luftanije vrapoi në Pashaliman nga rafte . Ishte 13 vjeç. Komisionuar në Pashaliman në shtator. Anija patrulluese P-132 Oriko (e emëruar pas qytetit të lashtë të Oricum) u ndërtua atje në bashkëpunim me kantjerin holandez Damen Shipyards, i cili tashmë në 2008 P-131 Iliria, i pari prej katër anijeve të tipit Stan Patrol 4207 për shqiptarët Detare, e ndërtuar në Holandë.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë: Anija e parë prodhohet në Pasha Liman[1] [2] 13. Shtator 2011.
  • Damen Shipyards: Nënat e Patrullës së Dytë të Zyres dorëzuar tek Rojet Bregdetare të Shqipërisë.[3] [4] 17. Korrik 2012.
  • Albania to sell Soviet-made submarines for scrap.​ auf: in.reuters.com, 4.
  • S 241 wurde umbenannt in N 510, dann N 331, und 1976 außer Dienst gestellt.
  • Lorenz M. Lüthi: The Sino-Soviet split: Cold War in the communist world.
  • Lage auf: maps.google.de​
  • Mit dem Wohnmobil nach Albanien. Band 75. Wohnmobil-Verlag.  978-3-86903-751-6.(Zwei weitere Schwesterschiffe, P-133 Lisus und P-134 Butrinti, ebenfalls in Pashaliman gebaut, sollen 2012 bzw. 2013 hinzukommen.)