Jump to content

Pastinaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pastinaka
noform
noform
Pastinaka
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Nënmbretëria Tracheobionta
Mbindarja Spermatophyta
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Nënklasa Rosidae
Rendi Apiales
Familja Apiaceae
Gjinia Pastinaca
Lloji P. sativaPastinaka (lat. Pastinaca, ang. Parsnip), bën pjesë në familjen e Apiaceae.[1] Eshtë bimë që përdoret si ushqim, pjesa e rrënjës.

Eshtë bimë e rajonit të Europës dhe Azisë e njohur që në lashtësi por shpesh në shkrimet e lashta ngatërrohej me karrotën. Para ardhjes në Europë të kallam sheqerit, pastinaka përdorej si ëmbëlsues.

Pastinaka përdoret si ushqim. Rrënja e bimës ka një shije të ëmbël po ashtu si karrota. Zakonisht hahet e gatuar por mund edhe të hahet siç është. Është e pasur me vitamina, minerale dhe veçanërisht me Kalium. Ka edhe veti kundër-oksiduese dhe fibra të tretshme dhe të pa tretshme.

Burimi i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Pastinaca sativa (PAVSA)[Overview]| EPPO Global Database". gd.eppo.int (në anglisht). Marrë më 2021-04-01.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)