Patatja e ëmbël

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Patatja e ëmbël është bimë barishtore një vjeçare.

Mjekim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Patatet e ëmbla janë plot me fibra dhe imunizojnë sistemin, rrisin betakarotinën. Mund të fusësh të gjithën në furrë sobe, ose thekëse, dhe i pjek ato për një tas të shëndetshëm me patate të skuqura. Shikoni për patate me lëkurë të errët, të cilat përmbajnë një sasi të madhe betakarotine. Patatja është bimë barishtore njëvjeçare, me gjethe me push nga poshtë e me lule të bardha, zhardhokët e saj përmbajnë shumë niseshte e përdoren gjerësisht si ushqim etj. Në mjekësinë popullore patatja përdoret kundër djegieve, plagëve dhe syve të nxirë.