Paulo César Carpegiani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carpegiani
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPaulo César Carpegiani
Datëlindja (1949-02-07) 7 shkurt 1949 (74 vjeç)
VendlindjaErechim, Brazil
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor qendror
Karriera me të rinjtë
1964–1969Internacional
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1970–1977Internacional77(31)
1977–1980Flamengo55(29)
Gjithsej132(60)
Karriera ndërkombëtare
1974–1979Brazil30(13)
Skuadra të menaxhuara
1981–1983Flamengo
1983–1984Al Nassr
1985Internacional
1986Nautico
1986–1987Bangu
1989Internacional
1989Nautico
1991Cerro Porteño
1991–1992Palmeiras
1992Barcelona Guayaquil
1992–1994Cerro Porteño
1995Coritiba
1996–1998Paraguay
1999São Paulo
2000Flamengo
2001Atlético Paranaense
2001Cruzeiro
2003–2004Kuwait
2007Corinthians
2009Vitória
2010Atlético Paranaense
2010–2011São Paulo
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Paulo César Carpegiani (lindur më 7 shkurt 1949, në Erechim[1]) është një futbollist në pension brazilian, i cili ka luajtur si mesfushor.

Karriera e lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carpegiani filloi karrierën e tij profesionale në Sport Club Internacional të Porto Alegre, në Rio Grande do Sul, ku luajti nga 1970 në 1977, duke fituar dy Kampionate Brazilian (1975 dhe 1976). Carpegiani gjithashtu luajti për Flamengo (1977-1980), duke fituar Kampionatin Brazilian në 1980.

Karriera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas pensionimit, ai filloi një karrierë si trajner futbolli. Për të filluar me Carpegiani trajnoi Flamengo dhe fitoi Copa Libertadores de América (Kupa Libertadores) dhe Kupën Intercontinental, duke mposhtur Liverpoolin, në 1981. Ai gjithashtu fitoi një Kampionat Brazilian në 1982. Në 1992, ai ishte trajner i Klubit Sportiv të Barcelonës (Guayaquil - Ekuador). Në vitin 2007, ai u punësua nga Korintasit . Ekipi humbi në ndeshjen e tij të parë, kundër Clube Náutico Capibaribe, dhe klubi u eliminua nga Copa do Brasil në çerekfinale. Ndeshja e tij e parë në Campeonato Brasileiro ishte kundër Esporte Clube Juventude dhe Corinthians fitoi.

Performanca e tij më e mirë si trajner ishte me ekipin kombëtar të Paraguajit nga 1996 në 1998 (përfshirë një paraqitje të mirë në Kupën e Botës, duke humbur nga Franca në kohën shtesë). Më 10 Prill 2009 Carpegiani u punësua si trajner kryesor i Vitória. Më 1 qershor 2010, zyrtarët e Atlético Paranaense punësuan ish -trajnerin e Vitória për të zëvendësuar Leandro Niehues.[2]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetrajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombi Ekipi Prej Deri Rezultati
L F B H Fitore %
Brazil São Paulo 1999 1999 &0000000000000067.00000067 &0000000000000040.00000040 &0000000000000009.0000009 &0000000000000018.00000018 &0000000000000059.70000059,70
Brazil Corinthians 2007 2007 &0000000000000023.00000023 &0000000000000006.0000006 &0000000000000009.0000009 &0000000000000008.0000008 &0000000000000026.09000026,09
Brazil Vitória 2009 2009 &0000000000000026.00000026 &0000000000000011.00000011 &0000000000000006.0000006 &0000000000000009.0000009 &0000000000000042.31000042,31
Brazil Atlético Paranaense 2010 2010 &0000000000000021.00000021 &0000000000000011.00000011 &0000000000000005.0000005 &0000000000000005.0000005 &0000000000000052.38000052,38
Brazil São Paulo 2010 2011 &0000000000000047.00000047 &0000000000000030.00000030 &0000000000000004.0000004 &0000000000000013.00000013 &0000000000000063.83000063,83
Brazil Vitória 2012 2012 &0000000000000032.00000032 &0000000000000019.00000019 &0000000000000007.0000007 &0000000000000006.0000006 &0000000000000059.38000059,38
Total 216 117 40 59 62.73
Redaktuar më 19 nëntor 2012

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërkombëtar
 • Campeonato Brasileiro Série A: 1975, 1976
 • Campeonato Gaúcho: 1969 deri 1976
Flamengo
 • Campeonato Brasileiro Série A: 1980
 • Campeonato Carioca: 1978, 1979

Trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamengo
Al Nassr
Náutico
 • Campeonato Brasileiro Série B: 1986
Cerro Porteño
 • Divizioni i Parë i Paraguait: 1994
Atlético Paranaense
 • Campeonato Paranaense: 2001
Vitória
 • Campeonato Baiano: 2009

Nderime individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Top Silver Revista Placar- Internacional
 • Menaxheri i tretë i Paraguait më i mirë i të gjitha kohërave- Kupën e Botës 1998

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "goal.com profile". Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2017. Marrë më 26 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Entrevista com Paulo César Carpegiani[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]