Pavel Çebanu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pavel Çebanu (lindur më 28 mars 1955 në Reni, Ukrainë ) është një ish-lojtar i futbollit Moldav . Ai e kaloi tërë karrierën e tij, nga 1973–85, në skuadrën e Moldavisë FC Nistru Kishinau . Ai ishte kapiten për shumë vite dhe luajti 341 ndeshje duke shënuar 45 gola. [1]

Ai është presidenti aktual i Shoqatës së Futbollit të Moldavisë, duke marrë rolin në 1 shkurt 1997. [2]

Në nëntor 2003, për të festuar Jubileun e UEFA -s, ai u zgjodh si Lojtari i Artë i Moldavisë nga Shoqata e Futbollit të Moldavisë si lojtari i tyre më i shquar i 50 viteve të fundit. [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pavel Cebanu". UEFA.org. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2016. Marrë më 2016-06-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Cebanu re-elected in Moldova". UEFA.com. 2013-02-04. Marrë më 2016-06-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Moldova's Cebanu still showing the way". UEFA.com. Marrë më 2016-06-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]