Jump to content

Pavle Gjurishiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pavle Gjurishiq

Pavle Gjurishiq (malazisht: Павле Ђуришић Pavle Đurišić, 9 korrik 1909 – prill 1945) ishte një oficer i rregullt serb malazez i Ushtrisë Mbretërore Jugosllave i cili u bë komandant çetnik (vojvoda) dhe udhëhoqi një pjesë të konsiderueshme të çetnikëve në Mal të Zi gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai u dallua dhe u bë një nga komandantët kryesorë gjatë kryengritjes popullore kundër italianëve në Mal të Zi në korrik 1941, por më vonë bashkëpunoi me italianët në aksionet kundër partizanëve jugosllavë të udhëhequr nga komunistët. Në vitin 1943, trupat e tij kryen disa masakra kundër popullsisë myslimaneBosnjës, Hercegovinës dhe Sanxhakut, në të cilat u vranë rreth 10,000 njerëz midis janarit dhe marsit, duke përfshirë mijëra gra, fëmijë dhe të moshuar. Më pas ai udhëhoqi trupat e tij gjatë pjesëmarrjes së tyre në ofensivën antipartizane Case White përkrah forcave italiane. Gjurishiq u kap nga gjermanët në maj 1943, u arratis dhe u rikthye.

Pas kapitullimit të Italisë, gjermanët e liruan Gjurishiqin dhe ai filloi të bashkëpunonte me ta dhe me qeverinë kukull serbe. Në vitin 1944, ai krijoi Korpusin Vullnetar të Malit të Zi me ndihmën e gjermanëve, liderit të qeverisë kukull serbe, Milan Nediq dhe liderit të Lëvizjes Nacionale Fashiste Jugosllave, Dimitrije Ljotiq. Në fund të vitit 1944, komandanti gjerman në Mal të Zi e dekoroi me Kryqin e Hekurt të Klasit II. Gjurishiq u vra pas Betejës së Fushës së Lijevçes, pasi u kap nga elementë të Forcave të Armatosura të Shtetit të Pavarur të Kroacisë pranë Banja Lukës në një kurth të vendosur nga ata dhe separatisti malazez Sekula Drljevic. Disa nga trupat e Gjurishiqit u vranë ose në këtë betejë ose në sulmet e mëvonshme nga partizanët, ndërsa ata vazhduan tërheqjen e tyre në perëndim. Të tjerë u përpoqën të tërhiqeshin në Austri; ata u detyruan t'i dorëzoheshin partizanëve dhe u vranë në zonën Koçevski Rog të Sllovenisë jugore në maj dhe qershor 1945. Gjurishiq ishte një udhëheqës çetnik shumë i aftë; aftësitë e tij luftarake respektoheshin nga aleatët dhe kundërshtarët e tij.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]