Pedersöre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pedersöre
Pedersöre kommun Pedersören kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Pedersöre is located in Finlanda
Pedersöre
Pedersöre
Vendndodhja e Pedersöre në Finlandë

Koordinatat: 63°36′V 22°47.5′L / 63.600°V 22.7917°L / 63.600; 22.7917

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Mikael Sandås
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 826.05 [1] km2
Popullsia 11,114 [2] banorë
Dendësia 13.99 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.pedersore.fi

Pedersöre (suedisht: Pedersöre kommun finlandisht: Pedersören kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia.

Komuna ka një popullsi prej 11,114 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 826.05 kilometra katror (318.94 sq mi) prej të cilave 31.77 km2 (12.27 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 13.99 banorë për kilometër katror (36.2/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 14 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pedersöre – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale