Profeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pejgamber)
Profeti Jeremia, nga Michelangelo Buonarroti

Profeti (greq. προφητης, pro+fitis - para+thënës) ose Pejgamberi (pers. پیامبر) është një njeri besimtar, me dhunti të thella morale dhe fuqi të madhe shprehëse, që flet nga frymëzimi hyjnor, duke zbuluar ose shpjeguar dëshirën e Perëndisë. Profeti mund të përkufizohet edhe njeriu i zgjedhur nga Perëndia, që u sjell njerëzve një (para) lajmërim të marrë prej tij nëpërmjet një vegimi, dëgjimi, ose ëndrre. Shpesh një profet quhet edhe paralajmërues, parashikues ose parathënës i së ardhmes.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]