Jump to content

Penthesilea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Penthesilea (1862), nga Gabriel-Vital Dubray (1813–1892). Fasada lindore e Cour Carrée në pallatin Louvre, Paris

Penthesilea (Greqisht: Πενθεσίτης, Penthesileia) ishte një mbretëreshë amazonianemitologjinë greke, e bija e Aresit dhe Otrerës dhe motra e Hipolites, Antiopeas dhe Melanippes. Ajo ndihmoi TrojënLuftën e Trojës, gjatë së cilës u vra nga Akili.

Cikli epik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aethiopis, një epik i humbur i letërsisë së lashtë greke, u botua në shekullin e 8-të para erës sonë dhe i atribuohet Arctinus of Miletus. Personazhi kryesor i epikës është Akili, i cili lufton Penthesilea dhe Memnon para se ai të vritet vetë. Edhe pse Aethiopis ka humbur, Cikli epik është përshtatur dhe ricikluar në periudha të ndryshme të epokës klasike. Tradita e rrëfimit të rënies epike të Trojës i detyrohet Ilionit dhe Odisejës së Homerit, të cilat u bazuan në tregimet gojore dhe u shkruajtën vetëm kur u miratua alfabeti grekGreqinë lashtë.

Aethiopis Penthesilea është një grua luftëtare trake. Ajo ishte një amazoniane dhe e bija e Aresit, e cila vjen për të ndihmuar Trojën. Ajo arriti me 12 luftëtarë të tjerë të Amazonës. Pas një dite për tu dalluar në fushën e betejës, Penthesilea përballet me Akilin. Akili e vret atë, por pasi i heq helmetin, ai bie në dashuri me të. Tersitët qortojnë Akilin për këtë. Thersitët vriten nga Akili, i cili udhëton në ishullin Lesbos për t'u pastruar para se të kthehej në Trojë dhe të luftojë në Memnon.

Sipas Homerit, mbreti Trojan Priami kishte luftuar Amazonët në rininë e tij në lumin SangariusFrigji, rreth 350 milje në lindje të Trojës. Shkrimtarët e mëvonshëm të lashtësisë vendosën Amazonët gjeografikisht në Anadolli dhe filluan një traditë epike, ku heronjtë grekë, si Herakliu dhe Tezeu, luftuan një luftëtar të dallimit në Amazon. Versioni Aethiopis i legjendës Penthesilea është bërë i njohur si tradita Homerike.