Pepe Reina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pepe Reina
Pepe Reina 2017.jpg
Reina me Spanjën në 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosé Manuel Reina Páez[1]
Datëlindja (1982-08-31) 31 Gusht 1982 (40 vjeç)
VendlindjaMadrid, Spain
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)[2]
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Milan
Numri25
Karriera me të rinjtë
1988–1995EF Madrid Oeste
1995–1999Barcelona
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1999Barcelona C3(0)
1999–2000Barcelona B41(0)
2000–2002Barcelona30(0)
2002–2005Villarreal109(0)
2005–2014Liverpool285(0)
2013–2014Napoli (huazim)30(0)
2014–2015Bayern München3(0)
2015–2018Napoli111(0)
2018–Milan4(0)
Karriera ndërkombëtare
1998–1999Spanja U169(0)
1999Spanja U172(0)
2000Spanja U182(0)
2000–2003Spanja U2120(0)
2000–2002Katalonia2(0)
2005–Spanja36(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 13:49, 27 Maj 2019 (UTC)
‡ National team caps and goals correct as of 9 Tetor 2017

José Manuel "Pepe" Reina Páez (Shqiptimi spanjisht: [xoˈse maˈnwel ˈpepe ˈreina ˈpa.eθ]; lindur me 31 gusht 1982) është një futbollist profesionist spanjoll i cili luan si portier për klubin italian Milan dhe kombëtaren spanjolle.

Djali i ish portierit të famshëm të Atlético Madrid dhe Barcelonës, Miguel Reina, Pepe e nisi karrierën e tij me ekipin e të rinjëve të Barcelonës dhe debutoi në La Liga në sezonin 2000–01. Ai firmosi për Villarreal në vitin 2002, duke fituar Kupën Intertoto dy herë. Reina më pas kaloi te Liverpooli, duke debutuar në Superkupën e Evropës 2005, ku ekipi anglez fitoi. Ai u bë menjëherë portieri i parë dhe në sezonin e parë fitoi Kupën FA (ku në finalen kundër West Ham United priti tre penallti në gjuajtjet e penalltive) dhe FA Community Shield. Në vitin 2007, ai luajti me Liverpoolin në finalen e Ligës së Kampioneve 2007, duke bërë të njëjtën gjë që babai i tij bëri në vitin 1974, por Liverpool u mposht nga Milani.

Pas tetë sezonesh si titullar me Liverpoolin, Reina e shpenzoi sezonin 2013–14 në huazim te Napoli, ku ai u bashkua Rafael Benítez, trajneri i cili e mori atë te Liverpooli në vitin 2005. Gjatë kohës së tij te Napoli, ai fitoi Kupën e Italisë në maj 2014.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liverpool[3]
Napoli[3]
Bayern Munich[3]

Ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spain
Spain U-16
  • UEFA U-16 Kampionati Evropian: 1999

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players" (PDF) (në anglisht). FIFA. 4 qershor 2010. fq. 29. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2020. Marrë më 13 shtator 2013.
  2. ^ "Josè Manuel Reina" (në italisht). S.S.C. Napoli. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2015. Marrë më 2 korrik 2015.
  3. ^ a b c "Pepe Reina" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 17 gusht 2014.
  4. ^ "Gladbach wieder Dritter - FC Bayern ist Meister" [Gladbach third again - FC Bayern are champions] (në gjermanisht). kicker. 26 prill 2015. Marrë më 26 prill 2015.