Perandoria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Perandori)
Jump to navigation Jump to search

Perandoria (lat. imperium) është një shtet i madh që shtrin zotërimet e tij mbi popullsi me kulture dhe kombesi te ndryshme ne dallim me kulturen kombetare te qendres se fuqise. Ajo udhëhiqet nga një perandor. Nje perandori mund te perkufizohet si nje bashkesi krahinash te drejtuara nga qeveritare vendas, sundimtare apo vasale ne emer te perandorit. Emertimi perandori tregon pushtetin dhe trojet ne te cilat ushtrohet ky pushtet.

Shiko dhe këtë[redakto | përpunoni burim]

Lidhje te jashtme[redakto | përpunoni burim]