Pesimizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një optimist dhe një pesimist, Vladimir Makovsky, 1893.

Pesimizmi është një qëndrim negativ mendor në të cilin pritet një rezultat i padëshirueshëm nga një situatë e caktuar. Pesimistët priren të përqendrohen në aspektet negative të jetës në përgjithësi. Një pyetje e zakonshme që bëhet për të testuar pesimizmin është "A është gota gjysmë bosh apo gjysmë e mbushur?"; Në këtë situatë, një pesimist thuhet se e sheh gotën gjysmë-bosh, ndërsa një optimist thuhet se e sheh gotën gjysmë të mbushur. Gjatë gjithë historisë, prirja pesimiste ka pasur efekte në të gjitha fushat kryesore të të menduarit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]