Peter Bjugge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

David Peter Olof Bjugge (16 gusht 1909 - 4 korrik 1998) ishte arkitekt suedezë.

Ai ishte djali i arkitektit David Ericsson och Olga Sjöberg. Ai u morr me veprimtarinë e arkitekturës në Stokholm prej vitit 1945. Ai ka konstruktuar shumë ndërtesa shkollore në Stokholm, Västervik, Oskarshamn, Finspång, Visby, Kalix, Örebro dhe Sigtuna gjithashtu edhe sanatoriumin e Hjorted, spitalin e Hultsfred dhe shtëpinë e përkujdesjes në Virserum.