Peter Higgs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Peter Higgs është një shkencëtar (fizikan) britanik që teorizoi në vitin 1964 ekzistencën e Bozonit të Higgsit (emëruar sipas emrit të vet) - një thërrmijë elementare që u jep masë tërë thërrmijave të tjera.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësime dhe çmime të marra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]