Jump to content

Peter Whitehead

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peter Whitehead
Karriera në Formula Një
Kombësia Anglia Angli
Vitet aktiv 1950 - 1954
Ekipe privat Ferrari, Alta and Cooper,
Scuderia Ferrari
Pjesmarrje 12
Kampionate 0
Fitore 0
Podiume 1
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 0
Xhiro të shpejta 0
Pjesmarrja e parë F1 Monako - 1950
Fitorja e parë
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit F1 Anglia 1954
Sezoni i fundit

Peter Whitehead lindi më 12 nëntor të vitit 1914Menston, Angli dhe vdiq më 21 shtator të vitit 1958Lasalle, Francë ishte një garues automobilash anglezë. Ai mori pjesë në dymbëdhjetë (12) gara të Kampionatit Botërorë në Formula 1 duke debituar më 2 korrik të vitit 1950. Gjat karierës së tijë arriti 1 podium dhe fitoi gjithsej 4 pikë kampionale. Ai pëeveç kësaj pilotoi edhe në gara jo kampionale.

Peter Whitehead njihet si personi i parë të cilit Enzo Ferrari i shiti Formual 1 veturë: Ferrari 125.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Pjesmarrja Shasia Motori 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pozita Pikë
1950 Privat Ferrari 125 Ferrari V12 GBR
MON
DNS
INDY
SWI
BEL
FRA
3
ITA
7
9th 4
1951 Scuderia Ferrari Ferrari 125 Ferrari V12 SWI
13
INDY
BEL
- 0
Privat Ferrari 125 Ferrari V12 FRA
Ret
GER
ITA
Ret
ESP
G A Vandervell Ferrari 375 Thinwall Ferrari V12 GBR
9
1952 Privat Alta F2 Alta SWI
INDY
BEL
FRA
Ret
- 0
Ferrari 125 Ferrari V12 GBR
10
GER
DUT
ITA
1953 Atlantic Stable Cooper T24 Alta ARG
INDY
DUT
BEL
FRA
GBR
9
GER
SWI
ITA
- 0
1954 Privat Cooper T24 Alta ARG
INDY
BEL
FRA
GBR
Ret
GER
SWI
ITA
ESP
- 0