Philip Kosnett

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Philip S. Kosnett
Philip S. Kosnett official photo.jpg
Ambasadori i pestë i SHBA-së në Kosovë
3 dhjetor 2018 – akoma
Paraardhësi: Greg Delawie
Të dhënat personale
Kombësia: Amerikan
Profesioni: Diplomat, Chargé d'affaires, Ambasador i përkohshëm në Ankara, Turqi
Ambasador i SHBA-së në Kosovë
Shkolla e kryer: Universiteti i Harvardit
Bashkëshortja Alison Kosnett
Fëmijë 2

Philip Scott Kosnett është diplomat amerikan. Ai u inaugurua si ambasadori i pestë i Shteteve të Bashkuara në Kosovë më 27 nëntor 2018. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi mori pjesë në ceremoni në Departamentin e Shtetit. Detyra e mëparshme e Kosnett ishte ambasador i përkohshëm në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Ankara, Turqi.[1] Kosnett u emërua në korrik 2018 nga presidenti i SHBA-së për të qenë ambasadori i radhës në Republikën e Kosovës.[2] Senati e konfirmoi atë në këtë pozicion në shtator 2018.

Jeta e hershme dhe arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosnett diplomoi në Universitetin e Harvardit më 1982.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Philip Kosnett – Former Chargé d'Affaires" (në anglisht). U.S. Embassy and Consulates in Turkey. Marrë më tetor 1, 2018.
  2. ^ "Trump Announces Intent to Nominate Personnel to Key Administration Posts" (në anglisht). The White House. 5 korrik 2018. Marrë më tetor 1, 2018.
  3. ^ "Dorm History Search" (në anglisht). Harvard Computer Society. Marrë më tetor 1, 2018.