Phoenix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjendeni te artikulli Phoenix. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Phoenix
Emblema
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
1.552.259 banorë
2.937,8 banorë/km²
Sipërfaqja 1.334,1 km²
Administrata
Shteti Arizona
Qarku Maricopa
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik 602, 480, 623
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar Phil Gordon
Partia udhëheqëse

Phoenix (lexo: Feniks), (ˈfiːˌnɪks, O'odham Skikik, Yavapai Wasinka, Western Apache Fiinigis, Navajo Hoozdo, Mojave Hachpa 'Anya Nyava)[1] është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të Arizonës. Feniksi është kryeqyteti me më shumë popullsi në SHBA. Ai është i vetmi kryeqytet me popullsi me më shumë se një milion banorë dhe është qyteti i 5-të më i madh i SHBA-së [2][3] ku sipas të dhënave të vitit 2007 kishte 1,552,259 banorë. Për nga sipërfaqa është qyteti i dhjetë më i madh në SHBA me 517km2. Sipas të dhënave të vitit 2008 teritori metropolitan i Feniksit ishte i trembëdhjeti për nga popullsia në ShBA me 4,579,427 banorë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Munro, P et al. A Mojave Dictionary Los Angeles: UCLA, 1992
  2. ^ Population Estimates for the 25 Largest U.S. Cities based on July 1, 2006 Population Estimates (PDF).
  3. ^ Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Arizona. United States Census Bureau (10 korrik 2008). Vizituar në 14 korrik 2008.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]