Phoenix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjendeni te artikulli Phoenix. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Phoenix
Qytet
Vendndodhja
Phoenix is located in SHBA
Phoenix
Phoenix

Koordinatat: 33°27′0″V 112°04′0″P / 33.45000°V 112.06667°P / 33.45000; -112.06667

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Arizona
Qarku Maricopa County
Kryetari i Bashkisë Greg Stanton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.341,48 km2
Lartësia 331 m (m.n.d.)
Dendësia 1.145,79 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-7
Verore nuk ka
Prefiksi 480, 602, 623
Koordinatat 33° 27′ 0″ Veri

112° 04′ 0″ Perëndim

image_skyline nga Feniks

Phoenix (lexo: Feniks), (ˈfiːˌnɪks, O'odham Skikik, Yavapai Wasinka, Western Apache Fiinigis, Navajo Hoozdo, Mojave Hachpa 'Anya Nyava)[1] është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të Arizonës. Feniksi është kryeqyteti me më shumë popullsi në SHBA. Ai është i vetmi kryeqytet me popullsi me më shumë se një milion banorë dhe është qyteti i 6-të më i madh i SHBA-së [2][3] ku sipas të dhënave të vitit 2010 kishte 1,445,632 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Munro, P et al. A Mojave Dictionary Los Angeles: UCLA, 1992
  2. ^ "Phoenix QuickFacts from US Census Bureau". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2012. Marrë më shtator 11, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Arizona". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]