Jump to content

Piano Tiles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Piano Tiles
Autor Hu Wen Hung
Cheetah Mobile
Umoni Studio
Botues
Dizajner
Programues
Verzioni
Viti botimit 28 mars 2014
Lloji Arcade
Lojtar 1 lojtar
Për moshen
Platforma iOS, Windows Phone
Media
Dirijuesit

Piano Tiles (e njohur në iOS si Piano Tiles - Don't Tap the White Tile dhe në Android si Don't Tap the White Tile)[1][2] është një lojë për celular me një lojtar, e lansuar më 28 mars 2014 nga Umoni Studio, konkretisht nga krijuesi Hu Wen Zeng. Loja përmban gjashtë mënyra; këto mënyra janë mënyra klasike; modaliteti Arcade; mënyra e Zenit; mënyra Rush; modaliteti Arcade+ (i cili përfshin pllaka Bomb, Rrufeja, Bilayer dhe Double); dhe mënyra Relay. Në fund të prillit 2014, loja ishte aplikacioni më i shkarkuar në të dyja platformat iOS dhe Android. Në fillim të korrikut ajo u lëshua për Windows Phone.

Një vazhdim, Piano Tiles 2, u krijua nga Hu Wen Zeng dhe u nis nga Cheetah Mobile më 19 gusht 2015.

Një pamje nga një lojë e Piano Tiles në zhvillim

Piano Tiles është një lojë ku qëllimi i lojtarit është të ngjit në pllaka të zeza pasi ato shfaqen nga maja e ekranit duke shmangur të bardhën. Kur të shtypet çdo pllakë e zezë, ajo do të lëshojë një tingull pianoje. Në vazhdimësi të shpejtë, formojnë kompozime të famshme si Für Elise dhe Ode gëzimit.[3] Bluestone Alley i kompozuar nga Congfei Wei është Piano Tiles 2 niveli i këngës është përbërje origjinale e Piano Tiles 2, këngë të tjera nga Congfei Wei është Aurora dhe Forest of Blocks. Nëse lojtari prek një pllakë të bardhë, ai do të humbasë lojën dhe do të sinjalizohet nga një shënim jashtë rregullit. Piano Tiles 2 kishte pllaka të gjata, pllaka dyshe, pllaka të shpejta dhe pllaka rrëshqitëse, dhe përdor një këngë në lojë, do të zhbllokojë 3 këngë të reja në nivel lart dhe kënga e saj e nivelit të parë është Little Star.

Pas suksesit të lojës dhe vazhdimin e saj, loja dhe mënyrat e saj u kopjuan shumë herë, më së shumti nga White Tiles 4, e cila gjithashtu kopjoi shumë stilistë të tjerë të lojërave.

  1. ^ "Piano Tiles - Don't Tap The White Tile on the App Store on iTunes". iTunes (në anglisht). Marrë më 22 maj 2014.
  2. ^ "Don't Tap the White Tile is just the latest hit to prove no one really understands mobile gaming" (në anglisht). 2014-04-30. Marrë më 9 qershor 2014.
  3. ^ "Don't Tap The White Tile - Android Apps on Google Play". Google Play Store (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 22 maj 2014.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]