Pier Luigi Bersani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pier Luigi Bersani
Bersani cropped.png
Kryetari i Partisë Demokratike e Italisë
25 tetor 200920 prill 2013
Ministri i Zhvillimit Ekonomik
17 maj 20068 maj 2008
Paraardhësi: Claudio Scajola
Pasardhësi: Claudio Scajola
Ministri i Transportit dhe Navigation
22 dhjetor 199911 qershor 2001
Paraardhësi: Tiziano Treu
Pasardhësi: Pietro Lunardi
Ministri i Industrisë, Tregtisë dhe Mjeshtëri
17 maj 199622 dhjetor 1999
Paraardhësi: Alberto Clò
Pasardhësi: Enrico Letta
President i Rajonit të Emilia-Romanja
6 korrik 199317 maj 1996
Paraardhësi: Enrico Boselli
Pasardhësi: Antonio La Forgia
Të dhënat personale
Lindi më: 29 shtator 1951
Lindi në: Bettola,Italia
Kombësia: Italian
Profesioni: Politikan
Partia politike: PD

Pier Luigi Bersani (Bettola, 29 shtator, 1951) është një politikan italian, sekretar i Partisë Demokratike e Italisë 2009-2013. Presidenti i rajonit Emilia-Romanja në mes të 1993 dhe 1996, ai shërbeu si Ministër i Industrisë dhe Tregtisë në qeveritë Prodi dhe D'Alema, Ministri i Transportit dhe Navigation në qeveritë D'Alema dhe Amato, Ministri Zhvillimi Ekonomik në qeverinë e dytë Prodi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]