Jump to content

Pierre-Emile Højbjerg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pierre Emile Højbjerg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPierre Emile Højbjerg
Datëlindja (1995-08-05) 5 gusht 1995 (28 vjeç)
VendlindjaKopenhaga, Danimarkë
Gjatësia1.87 m (6 ft 2 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Southampton
Numri23
Karriera me të rinjtë
2003–2007BK Skjold
2007–2009F.C. Copenhagen
2009–2012Brøndby IF
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012–2014Bayern München II44(12)
2013–2016Bayern München17(0)
2015FC Augsburg (huazim)16(2)
2015–2016Schalke 04 (huazim)23(0)
2016–Southampton66(3)
Karriera ndërkombëtare
2010–2011Denmarka U166(0)
2011–2012Denmarka U1718(5)
2012–2013Denmarka U196(3)
2013–2015Denmarka U218(4)
2014–Denmarka24(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 2 mars 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 21 mars 2019

Pierre Højbjerg (lindur më 5 gusht 1995) është një futbollist profesionist danez i cili luan si mesfushor për klubin anglez Southampton dhe kombëtaren daneze. Højbjerg zotëron pasaportë franceze pasi mamaja e tij është franceze.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bayern München[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, Højbjerg u ble nga FC Bayern München.[1][2] Ai u vendos që të luante me ekipin e moshave duke parë dhe moshën e tij që ishte vetëm 16 vjeç. Ai ka thënë që modeli i tij është Zinedine Zidane.[3] Në mars 2013, në moshën 17 vjeç, ai u thirr për herë te parë në një ndeshje zyrtare të ekipit, por megjithatë qëndroi si rezervë. Ai debutoi zyrtarisht për ekipin më 13 prill 2013 në një ndeshje kundër 1. FC Nürnberg, në moshën 17 vjeç e 251 ditë, duke zëvëndësuar Xherdan Shaqirin. Kjo gjë e bëri atë lojtarin më të ri të klubit që luan një ndeshje në Bundesligë.

Më 25 maj në finalen e UEFA Ligës së Kampioneve, Bayern mundi me rezultatin 2–1 Borussia Dortmund.[4] Højbjerg në këtë ndeshje ishte një zëvëndësim i papërdorur, duke u bërë lojtari më i ri në historinë e Ligës së Kampioneve që fiton trofeun. Më 1 qershor, ekipi fitoi edhe DFB-Pokal pas triumfit 3–2 kundër VfB Stuttgart, duke kompletuar një tripletë histore;[5] kjo gjë bëri që Højbjerg të bëhej lojtari më i ri që e realizon këtë arritje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat jane reduktuar me 2 qershor 2013

Skuadra Sezoni Kampionati Kupa Europa Tjeter Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
FC Bayern München II 2012–13 27 6 0 0 0 0 0 0 27 6
FC Bayern München 2012–13 2 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Karriera ne Total 29 6 0 0 0 0 0 0 29 6

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FC Bayern München

Individual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • DBU's Talentpris 2011: Lojtari Danez U17 me i mire

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pierre Højbjerg" (në anglisht). worldfootball.net. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2013. Marrë më 14 maj 2013.
  2. ^ "Pierre Emile Höjbjerg" (në anglisht). transfermarkt.co.uk. Marrë më 13 prill 2013.
  3. ^ Norup, Mark Lindved (15 mars 2013). "Dansk kæmpetalent kan få debut i Bayern" (në danisht). DR.dk. Marrë më 6 maj 2013.
  4. ^ "Roben heroi, Bajerni kampion Europe". Panorama Sport. 26 maj 2013. Marrë më 15 prill 2019.
  5. ^ "Bajerni tripletë trofesh, mund Shtutgartin dhe fiton Kupën e Gjermanisë". Sot.com.al. 3 qershor 2013. Marrë më 15 prill 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]