Pierre Gaveaux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pierre Gaveaux
Portret nga Edme Quenedey pas një fizionotrase (1821).

Pierre Gaveaux (9 tetor 1761 - 5 shkurt 1825) ishte një tenor dhe kompozitor operistik francez, i shquar për krijimin e rolit të Jason në Medeun e Cherubini dhe për kompozimin e Léonore, ou L’amour conjugal, versioni i parë operat i historisë që më vonë gjeti famë si Fidelio.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gaveaux lindi në Béziers dhe këndoi në korin e katedrales që nga mosha shtatë vjeç. Megjithëse kishte ndërmend të hynte në priftëri, ai gjithashtu mori mësime në kompozim. Ai më pas u bë tenori i parë në Bazilikën e Shën Seurinit në Bordo, duke studiuar me Franz Beck, dhe më pas vendosi të ndiqte një karrierë në muzikë, duke u bërë dirigjent në Grand Théâtre de Bordeaux si dhe duke vazhduar të këndonte.

Karriera si këngëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një periudhe në Montpellier, ai u transferua në Paris, ku, më 26 janar 1789, mori pjesë në një shfaqje të Le Avventure AmoroseGiacomo Tritto, e cila shënoi përurimin e kompanisë Théâtre de Monsieur në Salle des Machines në Tuileries Pallati.

Më pas ai interpretoi me kompaninë në opera të tilla si L'Infante de Zamora e Paisiello (në 1789), dhe më 18 korrik 1791 ai këndoi rolin e Floresky në premierën e Lodoïska të Cherubini. Kur ndërmarrja u transferua në Théâtre Feydeau, ai u përfshi në një "marrëzi në vargje" të quajtur Le club des bonnes gens, e cila u ndalua nga censura për të qenë jopatriotike.

Ai ishte aktiv gjatë periudhës revolucionare, duke kompozuar në 1792 një himn për Qenien Supreme. Më 19 janar 1795, kënga e tij e famshme anti- Jakobinë[1] Le Réveil du peuple (Zgjimi i Popullit), me fjalë të Jean-Marie Souriguière de Saint-Marc, u interpretua për herë të parë. Pavarësisht nga ndalimi i këngës më 8 janar 1796 nga Directoire, ai vazhdoi karrierën e tij në opera, duke u shfaqur në Les visitandines të François Devienne dhe duke krijuar rolin e Jason në Medeun e Cherubini më 13 mars 1797.

Opera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Opera e parë e Gaveaux, L'amour filial (1792), ishte një sukses në Paris dhe u shfaq në të gjithë Evropën: Bruksel, Këln dhe Roterdam në 1795, Bern dhe Moskë në 1809, Berlin dhe Hamburg (në një përkthim gjerman) në 1796.

Opera e tij më e famshme, Léonore, ou L’amour conjugal, u prezantua më 1798, me vetë Gaveaux në rolin e Florestanit dhe Julie-Angélique Scio si Léonore. Ajo është i njohur mirë sot sepse libret (nga Jean-Nicolas Bouilly) ka shërbyer si bazë për operën e vetme nga Beethoven, Fidelio.

Opera të tjera nga Gaveaux që ishin të njohura në kohën e tyre përfshijnë Sophie et Moncars, Le bouffe et le tailleur dhe Monsieur Des Chalumeaux, dhe në 1808 ai kompozoi L'échelle de soie në një përkthim të libretos që Giuseppe Maria Foppa kishte shkruar për La scala di seta nga Rossini.

Lista kronologjike e operave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • L'amour filial, 1792
 • Le paria ou La chaumière indienne, 1792
 • Les deux ermites, 1793
 • La partie carrée, 1793
 • La famille indigente, 1794
 • Sophronime ou La reconnaissance, 1795
 • Delmon et Nadine, 1795
 • La gasconnade, 1795
 • Le petit matelot ou Le mariage impromptu, 1796
 • Lise et Colin ou La surveillance inutile, 1796
 • Tout par hasard , 1796
 • Céliane, 1796
 • Le mannequin vivant ou Le mari de bois, 1796
 • Le traité nul, 1797
 • Sophie et Moncars ou L'intrigue portugaise, 1797
 • Léonore, ou L’amour conjugal, 1798
 • Le diable couleur de rose ou Le bonhomme misère, 1798
 • Les noms supposés ou Les deux jockeys, 1798
 • Le locataire, 1800
 • Le trompeur trompé, 1800
 • Ovinska ou Les exilés de Sibérie, 1801
 • Le retour inattendu, 1802
 • Un quart d'heure de silence, 1804
 • Le bouffe et le tailleur, 1804
 • Avis aux femmes ou Le mari colère, 1804
 • Trop tôt ou Le projet manqué, 1804
 • Le mariage inattendu, 1804
 • Le diable en vacances ou La suite du diable couleur de rose, 1805
 • L'amour à Cythère, 1805
 • Monsieur Des Chalumeaux, 1806
 • L'échelle de soie, 1808
 • La rose blanche et la rose rouge, 1809
 • L'enfant prodigue, 1811
 • Pygmalion, 1816
 • Une nuit au bois ou Le muet de circonstance, 1818

Jeta e mëvonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gaveaux vazhdoi të këndonte deri në 1812, megjithëse pasi kompania e Théâtre Feydeau u bashkua me atë të Théâtre Favart në 1801, zëri i tij ishte në rënie dhe ai interpretoi vetëm role dytësore. Në 1819 ai hyri në azil në Charenton në periferi të Parisit, ku vdiq. Gruaja e tij, ilmilie Gavaudan (gjithashtu një këngëtare), vdiq në 1840.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Robinson, Paul (1996). Cambridge Opera Handbooks: Fidelio (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 63. ISBN 0 521 45221 X.
 • Fétis, François-Joseph (1862). Biographie universelle des musiciens et bibliographie générale de la musique, edition 2, vëll. 3, fq. 428–429. Parisi: Didot. Shikoni te Google Books .
 • Letailleur, Paulette (1992). "Gaveaux [Gavaux, Gaveau], Pierre" në Sadie 1992, vëll. 2, fq. 362–363.
 • Sadie, Stanley, redaktor (1992). Fjalori i Ri i Grove i Operës (4 vëllime). Londër: Macmillan. ISBN 978-1-56159-228-9 .
 • Disa nga informacionet në këtë artikull janë përkthyer nga Wikipedia français

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]