Pierre de Coubertin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pierre de Coubertin

Pierre de Coubertin (Charles Pierre Frédy de Coubertin, 1 janar 1863 - 2 shtator 1937) i njohur edhe si Baron de Coubertin ishte një historian dhe pedagog francez, themelues i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe presidenti i dytë i tij. Ai njihet si babai i Lojërave Olimpike moderne dhe themelues i disiplinës së pedagogjisë sportive.

Lindur në një familje aristokrate franceze ai studioi dhe diplomoi në fushën e drejtësisë dhe çështjeve publike në Institutin e Studimeve Politike të Parisit ndërsa fusha e interesimit të tij përfshinte një gamë të gjerë temash, veçanërisht nga fusha e arsimit, sportit dhe historisë. [1] [2]

Medalja Pierre de Coubertin (e njohur edhe si medalja Coubertin ose Medalja e Vërtetë e Shpirtit Sportiv) është një çmim i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për ata atletë që demonstrojnë frymën e sportit në Lojërat Olimpike. [3] [4] [5]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është një listë e librave të shkruara nga Pierre de Coubertin. Përveç këtyre veprave, ai shkroi artikuj të shumtë edhe për gazeta dhe revista: [58]

 • Une Campagne de 21 ans. Paris: Librairie de l'Éducation Physique. 1908. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Coubertin, Pierre de (1900–1906). La Chronique de France (7 vols.). Auxerre and Paris: Lanier. fq. 7 v. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • L'Éducation anglaise en France. Paris: Hachette. 1889. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • L'Éducation en Angleterre. Paris: Hachette. 1888. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Essais de psychologie sportive. Lausanne: Payot. 1913. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • L'Évolution française sous la Troisième République. Études d'histoire contemporaine. Paris: Hachette. 1896. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • France Since 1814. New York: Macmillan. 1900. Marrë më 27 shkurt 2018. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • La Gymnastique utilitaire. Paris: Alcan. 1905. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Histoire universelle (4 vols.). Aix-en-Provence: Société de l'histoire universelle. 1919. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Mémoires olympiques. Lausanne: Bureau international de pédagogie sportive. 1931. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Notes sur l'éducation publique. Paris: Hachette. 1901. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Pages d'histoire contemporaine. Paris: Plon. 1908. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Pédagogie sportive. Paris: Crés. 1922. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Le Respect Mutuel. Paris: Alean. 1915. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Souvenirs d'Amérique et de Grèce. Paris: Hachette. 1897. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Universités transatlantiques. Paris: Hachette. 1890. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "128 ans plus tard... Pierre de Coubertin de retour à Sciences Po". Sciences Po Executive Education (në frëngjisht). Marrë më 2018-01-29.
 2. ^ "Les archives Pierre de Coubertin rejoignent Sciences Po". Archimag (në frëngjisht). Marrë më 2018-01-29.
 3. ^ "Rugby in the Olympics:History". Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2011. Marrë më 25 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Pierre de Coubertin, Une Campagne de 21 Ans 1887–1908 (Librairie de l'education physique, Paris: 1909)
 5. ^ Pierre de Coubertin. The Olympic Idea. Discourses and Essays. Editions Internationales Olympiques, Lausanne, 1970.